Lukáš Alner: Bývalý partner internetového providera Netlab, ktorý bol odpredaný nórskemu telekomunikačnému operátorovi Telenor. Bývalý partner a CEO portálu zoznam.sk, ktorý v roku 2007 kúpila spoločnosť Slovak Telekom. Partner súkromnej kliniky zdravotnej starostlivosti – Interklinik. Aktuálne CEO spoločnosti Diagnose.me, ktorú založil spolu s Ivanom Štefunkom, podnikateľom, podporovateľom slovenských start-upov, zakladateľom portálu EurActiv a firiem ako Piano, Pelikan či Monogram Technologies.
StoryEditor

Zaujíma nás myšlienka telemedicíny priamo pre pacienta

01.07.2014, 14:00
Diagnose.me je prvá globálna online služba, ktorá poskytuje pacientovi prístup k top rádiológom, aby posúdili ich lekárske snímky a vyjadrili druhý názor. Biznis príbeh predstavuje Lukáš Alner, CEO a spoluzakladateľ portálu.

S: Portál Diagnose.me ste založili spolu s Ivanom Štefunkom a pod samotnú ideu – dať šancu na druhý názor – sa podpísala práve jeho osobná skúsenosť...

S Ivanom sa poznám od čias, keď som viedol Zoznam.sk a Ivanova firma EurActiv s nami chcela spolupracovať, čo bolo koncom deväťdesiatych rokov. V čase, keď som pôsobil už v Interkliniku, náhodne som sa s ním stretol v jednej reštaurácii a na otázku Ako sa máš? mi odpovedal svojím príbehom. Ivanovi krátko po narodení dcéry, na základe vyšetrenia magnetickou rezonanciou, diagnostikovali venóznu malformáciu v mozgu. Po konzultácii viacerých špecialistov na Slovensku si však neboli istí, ako postupovať ďalej. Či operovať, alebo nie. Zobral teda veci do vlastných rúk, hľadal ďalších špecialistov aj v zahraničí, s ktorými by mohol ďalší postup konzultovať. Hľadal na internete, posielal výsledky vyšetrení konkrétnym lekárom, ale bez odpovede. Nakoniec sa cez kamaráta dostal k špecialistovi v USA, odcestoval tam a získal odporúčanie absolvovať operáciu. Tá sa však skomplikovala a Ivan po nej stratil pamäť a reč. Postupne sa však zotavil a vrátil sa do práce. Oboch nás to v ten moment prinútilo uvažovať nad tým, že musí existovať nejaký lepší spôsob, ako konzultovať svoj zdravotný stav. Ak pacienta čaká operácia, potreba je o to intenzívnejšia. Asi väčšina z nás by uvažovala a konala tak ako Ivan. My sme však hľadali spôsob, ako celý proces zjednodušiť. Pri takomto ochorení máte k dispozícii rádiologické snímky. Ako ich však doručiť naozaj uznávanému špecialistovi tak, aby pacient nemusel cestovať napríklad do Ameriky či z Košíc do Bratislavy? Výsledkom týchto úvah je Diagnose.me.

 

S: Až 56 % pacientov v USA hľadá druhý názor a k dispozícii majú služby ako Second opinions či Metis MD. Pre prvú globálnu online službu to určite predznamenávalo veľký potenciál. Čo všetko vyžadovalo jej nastavenie a štart?

Štúdie ukazujú, že druhý odborný posudok od špecializovaného rádiológa znižuje riziko chybnej diagnostiky až o 90 %. Aj tieto čísla boli pre nás veľkým motivátorom. A keď bolo jasné, že chceme celosvetovú platformu, kde si pacient môže vybrať kohokoľvek z preverených špecialistov na posúdenie svojich výsledkov, a teda cezhraničnú službu, museli sme sa zorientovať v medzinárodnom práve. Ide totiž o veľmi regulovaný biznis a v tomto prípade sa pohybujete na hranici poskytovania zdravotnej starostlivosti, aj keď my ním nie sme. Lekári, samozrejme, musia mať licenciu vo svojej krajine. Výsledkom bolo založenie firmy v Holansku. Tamojšia jurisdikcia je totiž „priateľská“ k podnikaniu v e-commerce a tiež progresívna, pretože náš biznis sprostredkovania pacienta lekárovi a lekára pacientovi, nedefinuje ako poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

 

S: Aké boli počiatočné náklady na štart projektu?

Zatiaľ 150-tis. eur v roku 2012, 350-tis. v roku 2013. Na orientáciu, celosvetový launch bol v novembri 2013. Teraz uzatvárame ďalšie kolo financovania a nových investorov budeme môcť zverejniť zhruba do mesiaca.

 

S: Ak hovoríme o špičkových rádiológoch z celého sveta, získať ich z bratislavskej kancelárie asi nebolo reálne...

To určite nie, ani ja a ani Ivan by sme nevedeli napríklad vytypovať tú skutočnú špičku. Preto sme do firmy zobrali našich holandských partnerov – skúsených lekárov, ktorí majú dlhoročné skúsenosti z  medicíny a špecificky z telerádiológie (teda rádiológie na diaľku). To je biznis, ktorý funguje už dlhé roky, ale je to záležitosť B2B. Ak má nejaká nemocnica pretlak pacientov, tak využíva služby iného rádiologického pracoviska, kam posiela snímky a získava analýzu na diaľku. Nás však zaujíma myšlienka telemedicíny priamo pre pacienta, a to je podľa všetkého aj budúcnosť medicíny.

 

S: Vaším cieľom však bolo, aby si druhý posudok mohli objednať samotní pacienti. Takže ste vlastne vytvorili B2C trh...

B2C segment v tejto oblasti do štartu Diagnose.me neexistoval a o to bolo náročnejšie získať špecialistov. Náš nový prístup bolo potrebné vysvetliť, argumentovať. Spojili sme sa preto s Erikom Ranschaertom z Holandska, ktorý sa stal odborným garantom a partnerom projektu a má na starosti vzťahy s lekármi. Erik á skúsenosti v telemedicíne a aplikácie elektronického zdravotníctva, po svete prednáša nové trendy v medicíne a je známy ako „medical futurist“. Pre potreby Diagnose.me sme navyše vytvorili šesťčlenný „medical advisory board“ zložený zo špickových lekárov z rôznych kontinentov. Je to odborná lekárska rada, ktorá je garantom kvality nami poskytovanej služby a pomáha nám s výberom špičiek rádiológie. Väčšina z jej členov sú šéfovia rádiologických asociácii v ich krajine. Prof. Sinitsyn napr.  predsedal celoeurópskemu kongresu rádiológie tento rok vo Viedni.

 

S: Čo sú hlavné argumenty pre lekára, aby vstúpil do databázy Diagnose.me?

Sú to konzervatívni, finančne zabezpečení ľudia, a preto sme si museli premyslieť motiváciu, prečo by mali fungovať niekde na webe. Naším základným posolstvom bol fakt, že chceme robiť kvalitnú službu, čo je alfa a omega spolupráce s takýmito odborníkmi. Samotný rádiologický biznis je známy veľkým tlakom na ceny. Ak napríklad americká nemocnica outsourcuje služby, povedzme, v Indii, vyjde ju to lacnejšie ako na domácom trhu. Tu vznikajú veľké predsudky, a to bola vec, o ktorej sme nevedeli a bojovali sme s ňou. Rozhodli sme sa preto, že nejdeme tlačiť do konkrétnej cenovej hladiny, ale sami lekári si nastavili také podmienky, za ktorých sú ochotní napísať druhý posudok. Američan to možno urobí za 250 eur, Holanďan za 100 eur... Druhá vec je opäť fakt, že sú to veľmi zaneprázdnení ľudia. Aj preto sme nedávali podmienky, ale nechali individuálne na lekároch, aby si stanovili čas, za aký sú schopní vypracovať posudok. Treba si uvedomiť, že ak má niekto naozaj vážny zdravotný problém, je ochotný na špecialistu počkať a zaplatiť ho. A v prípade diagnóz, s ktorými sa stretávame, pár dní nehrá rolu, primárny je názor odborníka špecialistu. Na druhej strane sa naše ceny začínajú na 50 eurách za posudok, čo v prípade život meniacej diagnózy je zanedbateľná suma...

 

S: Mať prístup k medicínskym nálezom musí byť pre lekára zároveň výzvou...

Rádiológ potrebuje vidieť snímky, tak ako chirurg operovať. Dostávajú sa k naozaj zaujímavým patológiám práve zo sféry ich špecializácie, čím získavajú ďalšie skúsenosti. Sú to všetko výzvy napr.  pre nemeckého lekára stretávať sa s často zložitými prípadmi z Číny či z Ruska... A to všetko spolu robí spomínanú službu pre lekárov atraktívnejšou. Rovnako ako možnosť komunikovať navzájom. Hovorím tomu atribút špecializovanej sociálnej siete. Od nás každý mesiac získavajú prehľady, koľko ľudí videlo ich profil, aká je priemerná cena na platforme, čo sú najhľadanejšie špecializácie či najčastejšie patológie, z akých krajín prichádzajú klienti a podobne.

 

S: Dnes máte v databáze viac ako 100 lekárov z 23 krajín. Aká je situácia s posudkami?

Zatiaľ sme poskytli odborné lekárske posudky klientom z vyše 15 krajín sveta. Hovoríme o stovkách posudkov. Naším cieľom je dostať sa na tisícky mesačne. Odborné lekárske správy ponúkame v 17 jazykoch. Najviac klientov je z Anglicka, Ruska, ale aj zo Slovenska.

 

S: Ktoré trhy sú pre vás najzaujímavejšie?

Spustili sme službu v angličtine, ruštine a v španielčine. Bola teda určená pre ľudí, ktorí hovoria týmito jazykmi, špecificky sme cielili na ruský trh a na Latinskú Ameriku. Aktuálne sme pridali slovenčinu, pripravujeme mandarínčinu pre čínsky trh, portugalčinu pre Brazíliu, turečtinu a arabčinu atď. Sú to trhy z nášho pohľadu s veľkým potenciálom. Pacienti tam majú možnosť získať rádiologické výsledky, ale služby zdravotnej starostlivosti sú často katastrofálne. Napr. v Rusku je vysoká nedôvera voči lokálnemu lekárovi a to je jeden z faktorov, ktorý drivuje tento biznis. Musím však povedať, že nás až prekvapil vysoký záujem klientov zo západnej Európy, najviac ich máme z Veľkej Británie, Holandska, ale aj z USA. A čo nás teší ešte viac, je fakt, že často je klientom nie pacient, ale jeho ošetrujúci lekár. To len potvrdzuje, že posudok od subšpecializovaného odborníka môže mať zásadnú pridanú hodnotu pri určení diagnózy a nastavení liečby.

 

S: Vidíte potenciál v rozšírení služby aj o iné odbory, ako je rádiológia?

Rádiológiu sme si zvolili práve preto, lebo v tejto oblasti vieme poskytnúť takmer 100% službu, nezávisle od toho, že sa robí na diaľku. V iných disciplínach je to už oveľa zložitejšie a robia sa teda kompromisy. Na druhej strane trend je jednoznačný a čoraz viac výsledkov sa dostáva do digitálnej podoby. Viem si teda predstaviť, že v budúcnosti rozšírime naše služby aj o dermatológiu, kardiológiu či onkológiu, ale musí existovať spôsob digitalizácie medicínsky podstatných podkladov, ako sú laboratórne výsledky, patologické vyšetrenia, dáta z EEG a pod.

Najviac sa však chceme sústrediť na superšpecializovaných odborníkov. Napríklad kardiorádiológov, neurorádiológov či superšpecializovaných odborníkov, ktorí sa venujú len vyšetreniam jedného špecifického orgánu ako pankreasu alebo prostaty... Rádiológia má totiž oproti iným disciplínam obrovskú výhodu, a to, že výsledky sú dostupné na celom svete v jednotnom formáte - Dicom. Takže ak chceme vstúpiť do iných disciplín a poskytovať napríklad aj konzultáciu, ako postupovať pri liečbe, bude to logisticky veľmi náročné práve z hľadiska formátovania lekárskych podkladov, čo v konečnom dôsledku službu zdraží.

 

S: Vaše najbližšie ciele?

Určite chceme sprístupniť online videokonzultácie s lekárom. Je to ďalší krok k zvýšeniu kvality a dôveryhodnosti služby. Okrem špičkových lekárov chceme postupne pridávať aj inštitúcie – špičkové odborné pracoviská z celého sveta ako napr. prestížnu kalifornskú univerzitnú nemocnicu zo San Diega (UCSD), kde pracuje napr. prof. Bradley – jeden z popredných svetových neurorádiologov či prof. Donald Resnick, ktorý je považovaný za najlepšieho odborníka na svalovo-kostrovú rádiológiu na svete.

Na čo som obzvlášť hrdý, je pripravovaná spolupráca s pracoviskom prof. Barentsza, ktorý je považovaný za svetovú špičku v rakovine prostaty. Nedávno za jeho prácu bol povýšený do rytierskeho stavu samotnou holandskou kráľovnou. Predstavte si, že odteraz aj slovenský pacient (alebo lekár) bude mať možnosť konzultovať takýchto odborníkov priamo od svojho počítača. Toto považujem za splnený sen...

Zdroj: Renata Môciková

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
26. apríl 2024 19:32