Len prednedávnom sa v médiách objavila informácia, že vlastník televízie Markíza, spoločnosť CME, uvažuje o predaji ďalších svojich staníc - televízie Markíza a TV Nova. Portál Echo 24. informoval, že o kúpu má záujem skupina čínskych investorov zastúpených skupinou CEFC. Portál tiež napísal, že obchod je v hľadáčiku niekoľkých veľkých skupín, ktoré pôsobia aj na slovenskom trhu.
Táto informácia okamžite rozbúrila diskusie ohľadne zákona o zákaze krížového vlastníctva médií, ktorý platí na Slovensku. Najnovšie sa na túto tému vyjadril aj minister kultúry Marek Maďarič. "Situácia možnej koncentrácie médií v rukách jednej osoby ma motivovala k tomu, aby som tým, ktorí pracujú na zákone o vysielaní a retransmisii, dal úlohu, aby hľadali účinnú kontrolu zákazu krížového vlastníctva." Minister kultúry zároveň priznal, že to nie je jednoduchá úloha. Avšak dodal, že sa budú snažiť nájsť lepší spôsob kontroly, ako je dnes.
Čo ale znamená zákaz krížového vlastníctva médií? Zákon o vysielaní na Slovensku nepovoľuje krížové vlastníctvo celoplošných médií: "majetkové prepojenie a personálne prepojenie vysielateľa rozhlasovej programovej služby a vysielateľa televíznej programovej služby navzájom alebo s vydavateľom celoštátnej periodickej tlače sa zakazuje". Inými slovami, jeden majiteľ nemôže vlastniť celoplošné rádio a zároveň televíziu. Alebo celoštátny denník a televíziu, ani celoštátne rádio a celoštátny denník.
V skutočnosti však existuje príklad, ako sa tento zákon obchádza. Ide o rádiové stanice združené pod skupinou Radio Services (Rádio Vlna, Rádio Jemné, Rádio Anténa Rock a komerčnej televízie JOJ.
Marek Maďarič uviedol, že nová smernica by sa mala schváliť najneskôr do pol roka.