Pred 60 rokmi, 3. novembra 1956, sa začalo pravidelné vysielanie bratislavského štúdia vtedajšej Československej televízie (ČST), ktorej prvé vysielanie z Prahy sa objavilo 1. mája 1953. Ako druhé začalo vysielať v decembri 1955 štúdio z Ostravy.
Z pohyblivých obrázkov sa mohli diváci tešiť spočiatku len niekoľko hodín dvakrát týždenne, v stredu a v sobotu od 17:00. Od 3. novembra 1957 sa vysielalo každý deň okrem pondelka a od januára 1959 denne. Práve pondelky potom v celoštátnom vysielaní pripadli Bratislave. Miestne štúdio tak zostavovalo po ďalšie desaťročie prakticky celý pondelkový program.
V hlavnom vysielacom čase sa o slovo hlásili najmä inscenácie, prenosy z divadiel a postupne čoraz viac pôvodnej televíznej dramatickej tvorby vrátane populárnych seriálov. Veľmi obľúbené boli napríklad cykly svetových drám a románov na obrazovke.
Významný prelom priniesol február 1970, kedy sa na Slovensku prvýkrát vysielalo farebne. Prvou lastovičkou bol prenos z majstrovstiev sveta v lyžovaní vo Vysokých Tatrách, ktorý mohli sledovať diváci v 30 krajinách sveta. V roku 1980 tvoril farebný program už takmer tri štvrtiny vysielania.
Rozdelenie
Zásadnú zmenu priniesol rok 1990, kedy ČST ponechala prvý program federálnej (F1) a druhý rozdelila na dva samostatné okruhy - ČTV a S1. Slovenská televízia (STV) bola zriadená v júli 1991 a od januára 1993 vysiela na dvoch programoch pre celé územie Slovenska.
V roku 2010 sa zástupcovia koaličných strán na Slovensku dohodli na zlúčení dvoch verejnoprávnych médií, STV a Slovenského rozhlasu (SRo) do novej inštitúcie Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS), ktorá začala fungovať od roku 2011.