14.07.2017, 00:00

Matka Markízy si „stratou“ pomôže

Predaj televíznych trhov v Slovinsku a Chorvátsku neovplyvnil pozíciu CME Group. V regióne je stále najsilnejšia.

Matka Markízy si „stratou“ pomôže

Kto je kto v televíziách strednej a východnej Európy? Najvýznamnejším regionálnym hráčom je stále americká CME, matka slovenskej Markízy a českej Novy. Na jej postavení na trhu nič nezmenil ani aktuálny predaj aktív v menej bonitných televíznych trhoch Slovinska a Chorvátska.


Veľké trhy verzus malé trhy
Poľsko, Česko, Maďarsko a Slovensko sú pre vlastníkov televíznych vysielateľov v regióne kľúčovými trhmi. Sú bonitnejšie ako na Balkáne či v Rumunsku a Bulharsku, preto je pre ne dôležité maximalizovať trhový podiel v sledovanosti, a teda aj príjmy z reklamy. Silnou konkurenciou, čo sa diváckej popularity týka, sú verejnoprávni vysielatelia, ktorí sú však obmedzení možnosťou predaja reklamného času.


V Česku a na Slovensku je CME Group televíznym lídrom s dvoma silnými konkurentmi. V Česku bojuje ako líder sledovanosti o divákov s verejnoprávnou Českou televíziou a televíziou Prima, ktoré v denných podieloch zaostávajú o 5 – 7 percent. Väčšinovým vlastníkom Primy sa na začiatku roka stal český podnikateľ Ivan Zach, ktorému svoj polovičný podiel v spoločnosti predala švédska skupina Modern Times Group (MTG). Odvtedy je v Česku jediným nadnárodným účastníkom televízneho trhu CME Group.


Na Slovensku je boj o lídra vyrovnanejší. JOJ Group vlastnená J&T po odchode Markízy z terestriálneho vysielania drží krok v prime time, CME má o niekoľko percent stále lepšie celodenné podiely sledovanosti. Verejnoprávna RTVS sa po rokoch stala pod vedením Václava Miku relevantným hráčom s 15-percentným podielom sledovanosti na trhu v širokej cieľovej skupine divákov 12+. Okrem majiteľa Markízy nie je na Slovensku žiaden subjekt, ktorý by podnikal aj na inom, ako lokálnom televíznom trhu.


N

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.