Vypredanosť reklamného priestoru televízií si vyžaduje zvýšenie cien reklamy. Opýtali sme sme sa riaditeľov našich televízií, ako budú reagovať na túto situáciu.
Florian Skala, šéf Centra reklamy televízie Markíza
Môžete nám potvrdiť informáciu o vypredanosti televízie?
Pravda je, že dopyt po televíznej reklame je veľmi veľký a priestor pre televíznu reklamu je obmedzený.
Na koľko percent sú momentálne vypredané televízie?
Momentálne využívame maximum nášho priestoru.
Je momentálne situácia na trhu nastavená tak, aby televízie zvyšovali ceny?
Nárast cien na rok 2016 je zrejmý a nevyhnutný, plánujeme dvojciferný nárast CPP.
Martin Heržo, obchodný riaditeľ, JOJ Group
Môžete nám potvrdiť informáciu o vypredanosti televízie?
Áno, televízny priestor narazil na hranu vyváženosti ponuky a dopytu a do konca roka sú podľa našich informácií všetky komerčné televízne stanice vypredané.
Na koľko percent sú momentálne vypredané televízie?
Naše televízie sú kontinuálne vypredané od apríla. Od mája je situácia kritická, televízny priestor sa každý mesiac vypredá na 100 % za jeden deň.
Je momentálne nastavená situácia na trhu tak, aby televízie zvyšovali ceny?
Televízie ceny zvýšili už v tomto roku, v našom prípade to bolo vyše 6 %, čo však nestačí, keď televízny trh rastie dynamickejšie ako cena zaň. Hlavnou premennou je záujem o televíznu reklamu. Za posledných šesť rokov narástol total rating v prime time o viac ako 12 %, je najmasovejším médiom, najväčším producentom lokálnej tvorby, o ktorú je v krajine najväčší záujem a je najexaktnejšie meraným médiom. V prípade, že sa tieto fakty spájajú s rastom ekonomiky a dopytom po televíznom priestore, tak musí logicky prísť k rastu cien. Podstatné je, aby nastavenie ceny bolo v súlade s dynamikou trhu, priama úmera však nestačí, zabezpečí možno kvantitu, kvalitu v plnej miere však nie.
Rast ceny je determinovaný kvalitou produktu, o ktorý sa my televízie musíme snažiť. V prípade, že dokážeme udržať rating na existujúcej úrovni z tohto roka a priniesť jeho mierny rast, musíme si za to pýtať cenu zodpovedajúcu poskytovanej kvalite tvorby zásahu jednotlivých cieľových skupín. Sme tvorcami reálneho produktu, hlavne rozrastajúcej sa lokálnej produkcie, ktorá tvorí jadro budovania zásahu reklamných kampaní klientov. Sme fabrika ako každá iná výrobná spoločnosť, nielen obchodná firma. Ak máme udržať svoju vlastnú tvorbu a hodnotu zásahu naprieč celou distribučnou platformou, musíme pristúpiť k rastu cien za GRPs. Rast na našom trhu by mal byť rozhodne dvojciferný. V prípade JOJ Group, ktorá je v tomto roku v stave rastu sledovanosti a v jesennej sezóne atakuje lídra v prime time, vidíme nutný rast priemernej ceny na úrovni vyše 12 %.
Martin Hauptvogel, šéf Media RTVS
Môžete nám potvrdiť informáciu o vypredanosti televízie?
Môžem potvrdiť, že sme vypredaní.
Na koľko percent je momentálne vypredaná vaša televízia?
Z hľadiska disponibility, ktorú máme v RTVS (0,5 % vysielacieho času, pozn. red.), považujem našu televíziu stále za vypredanú. Počet brejkov, ktoré máme a ktoré sú aj zaujímavé z hľadiska zásahu, sú limitované. Na druhej strane nás to netlačí pracovať s kvantitou a klienti od nás neočakávajú vysokú frekvenciu reklamy. Prakticky totiž nie je logické zaradiť viac rovnakých spotov v jednom brejku.
Je momentálne nastavená situácia na trhu tak, aby televízie zvyšovali ceny?
Priestor na zvýšenie ceny je reálny, otázne je o koľko percent. Myslím si, že by to nemalo byť iba kozmetické, malo by ísť minimálne o dvojciferné číslo. RTVS zdvihla ceny o päťdesiat percent, keď sa znížil rozsah vysielania reklamy na šestinu. Vtedy sme drasticky zvyšovali ceny a vedeli sme to pred klientmi obhájiť.
Odpovede obchodných riaditeľov televízií na ďalšie otázky si môžete prečítať v Stratégiách, ktoré sú práve v predaji.
Chcete byť pravidelne informovaní o dianí v brandži? Odoberajte bezplatný newsletter Stratégií.
Zdroj: Petra Ševčíková