"Autori musia dostávať svoje autorské odmeny, my ich musíme vyberať," tvrdí Repčík.
Slovenský ochranný zväz autorský (SOZA) robí iba to, na čo má povolenie ministerstva kultúry a čo mu vyplýva z Autorského zákona. "Autori musia dostávať svoje autorské odmeny, my ich musíme vyberať, obce a mestá musia tieto veci platiť," podčiarkol dnes na tlačovej konferencii riaditeľ SOZA Vladimír Repčík. Zväz podľa neho súčasný Autorský zákon považuje za zlý a zastaraný, aj keď tento základný systém by mal ostať.
SOZA na neaktuálnosť zákona z roku 2004 poukazuje podľa Repčíka už od prvej vlády Roberta Fica (Smer-SD). Vtedy sa zmena neuskutočnila pre výmenu vlády, exminister kultúry Daniel Krajcer (SaS) zas údajne nevidel priestor na zmenu skôr ako v roku 2014.
SOZA však očakáva, že verejná diskusia okolo obce Pohorelá pomôže k otvoreniu Autorského zákona a jeho zmene. Prispieť by k tomu malo aj naplánované rokovanie so zástupcami Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS). "Apelujeme na to, aby proces zmeny bol obnovený. Čím skôr, tým lepšie - pre nás aj pre používateľov," podčiarkol riaditeľ SOZA.
Obraz o celom spore medzi SOZA a obcou Pohorelá bol podľa Repčíka skreslený tým, že pri informovaní boli "zneužívané detí". Legislatíva totiž rozlišuje iba to, kto je používateľom a o aký druh použitia ide. V tomto prípade išlo o obec Pohorelá a verejné prevedenie, teda skutočnosť, že piesne spievali deti, nemala význam a na tento prípad sa nevzťahovala ani zákonná výnimka. Tá platí napríklad pre vyučovanie v školách či náboženské služby.
Repčík tvrdí, že všetky zisky SOZA prerozdeľuje medzi autorov. V mnohých prípadoch podľa neho dokonca ide o hlavný alebo dokonca jediný príjem autorov. Zväz preto prízvukuje, že nechápe, prečo by sa práve autori mali zrieknuť svojich práv. "Prečo takáto obec nepožiada napríklad SPP, aby im dodali zadarmo plyn, alebo telefonické spoločnosti, aby im dali zadarmo volania... Neviem si predstaviť, že by dostali kladnú odpoveď," poznamenal predseda Výboru SOZA Matúš Jakabčic.
Obec navyše podľa neho dodnes nedodala zväzu ani oficiálne vyjadrenie, v ktorom by uviedla, že používala na podujatí iba nechránené diela. "Starosta má zo zákona povinnosť pred usporiadaním akéhokoľvek kultúrneho podujatia nahlásiť ho ochrannému zväzu. On to neurobil. Akonáhle to neurobí, vyjadruje tým súhlas s tým, že použil autorsky chránený repertoár," vysvetlil faktúru na 62 eur pre obec Repčík.
Spor okolo obce Pohorelá spôsobilo spievanie ľudových piesní počas podujatí Deň matiek a Privítanie Mikuláša. Žiaci základnej školy spievali pesničky ako "Cesta hore, cesta dolu", "Umočil ma dáždik" alebo "Hoc aj Pohorelá". Obec je presvedčená, že ide o folklór, a preto ako usporiadateľ nemala žiadnu povinnosť oznámiť konanie týchto akcií.
SOZA je neziskové občianske združenie s takmer 90-ročnou históriu. Jeho členmi podľa údajov k 1. máju bolo 813 autorov, 31 vydavateľov hudobných diel a 284 nežijúcich autorov. Podľa Repčíka zväz zastupuje na základe zmlúv viac ako milión autorov z celého sveta. Zisky zväzu vlani dosiahli necelých 7,7 milióna eur.
Skupinka do 40 ľudí sa dnes na poludnie zišla na Rastislavovej ulici v Bratislave, aby vyjadrila svoj protest proti rozhodnutiu Slovenského ochranného zväzu autorského (SOZA) udeliť pokutu obci Pohorelá. "Keď im to vadí, nech mi pošlú faktúru," poznamenala na margo svojej účasti na protestnom podujatí staršia paní. Dav si spoločne zanôtil skladby ako Dievča z Tokia či To ta Heľpa. Míting trval menej ako pol hodinu, potom sa ľudia začali pomaly rozchádzať. Členovia zväzu sledovali skupinku len z okien budovy. "Určite prídem aj zajtra," poznamenal mladý účastník dnešnej akcie. Zámerom organizátorov je pokračovať v akcii až do konca mesiaca.
Zdroj: TASR