Americký prezident Donald Trump odloží až o jeden mesiac výber dvadsaťpäťpercentného cla z automobilových dielov, uviedla dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na Trumpom podpísané vyhlásenie.
Trump predtým oznámil, že Spojené štáty uvalia 25-percentné clá na dovoz "všetkých automobilov, ktoré neboli vyrobené v Spojených štátoch", a podpísal príslušný exekutívny výnos.
"Prijmeme krajiny, ktoré v našej krajine podnikajú a berú nám naše bohatstvo, aby zaplatili... Urobíme to, že uvalíme 25-percentné clá na všetky autá, ktoré nie sú vyrobené v Spojených štátoch. Ak budú vyrobené v Spojených štátoch, nebudú na ne uvalené absolútne žiadne clá," povedal Trump novinárom v Oválnej pracovni.
Americká vláda očakáva, že toto opatrenie navýši príjmy rozpočtu o dodatočných 100 miliárd dolárov, uviedol poradca Trumpovej administratívy.
Trump vo vyhlásení argumentuje, že dovoz áut naďalej ohrozuje priemyselnú základňu USA a národnú bezpečnosť, ako najprv zistilo vyšetrovanie počas Trumpovho prvého obdobia v Bielom dome vo februári 2019. V súčasnosti len približne polovica áut predaných v USA pochádza z americkej produkcie, upozorňuje vyhlásenie.
Poukazuje tiež na stagnujúci podiel americkej výroby na globálnej produkcii áut, nezvýšila sa ani zamestnanosť v automobilovom priemysle v USA. Američania vlani kúpili asi 16 miliónov áut, z ktorých polovica bola dovezená.
Trump považuje clá za nástroj na zvýšenie príjmov, ktoré by kompenzovalo ním sľubované zníženie daní, a na oživenie dlhodobo upadajúcej priemyselnej výroby v USA. Dnes vyhlásil, že toto opatrenie podporí domáci rast. Podľa expertov z automobilového priemyslu však zavedenie ciel na dovoz automobilov povedie okrem iného k zvýšeniu cien pre spotrebiteľov a v dôsledku k obmedzeniu výroby, píše Reuters.
Clá na dovoz osobných a ľahkých nákladných automobilov nadobudnú platnosť 2. apríla, teda v deň, keď Trump chce oznámiť rozsiahle recipročné clá aj v ďalších priemyselných sektoroch zamerané na krajiny, ktoré sú zodpovedné za väčšiu časť obchodného deficitu USA.
Európska komisia bude dnešné Trumpovo oznámenie posudzovať spolu s ďalšími opatreniami, ktoré jeho administratíva zvažuje prijať v najbližších dňoch, uviedla podľa agentúr von der Leyenová. "Ako som už povedala skôr, clá sú dane - zlé pre podniky, ešte horšie pre spotrebiteľov ako v Spojených štátoch, tak v Európskej únii," uviedla vo vyhlásení.
EÚ sa bude naďalej usilovať o riešenie na základe rokovaní a zároveň chrániť svoje ekonomické záujmy, dodala. "Ako významná obchodná mocnosť a silné spoločenstvo 27 členských štátov budeme spoločne chrániť našich pracovníkov, podniky a spotrebiteľov v celej Európskej únii," zdôraznila šéfka exekutívy EÚ.
Trump sa dlhodobo vymedzuje proti tomu, čo nazýva nespravodlivým zaobchádzaním v súvislosti s vývozom automobilov z USA na zahraničné trhy. Často spomína Európsku úniu, ktorá pri dovoze vozidiel uplatňuje desaťpercentné clo, teda štyrikrát vyššie, než je doterajšia 2,5-percentná colná sadzba pre dovoz osobných automobilov do USA.
Kanadský premiér Mark Carney reagoval na Trumpovo oznámenie o clách na automobily vyhlásením, že ide o priamy útok na kanadských robotníkov a že sa Kanada bude brániť. Novinárom povedal, že na štvrtok zvolá schôdzku ministrov kabinetu a že federálna vláda vytvorila rozsiahly finančný nástroj, z ktorého budú môcť postihnuté firmy v prípade potreby čerpať likviditu.
Spojené štáty doviezli v roku 2024 automobilové výrobky vrátane dielov v hodnote 474 miliárd dolárov, z toho osobné automobily v hodnote 220 miliárd dolárov. Najväčšími dodávateľmi boli práve blízki spojenci USA ako Kanada, Mexiko, Japonsko, Južná Kórea či Nemecko.