Európska únia je pripravená diskutovať so Spojenými štátmi o nulových priemyselných clách aj o nulových clách na automobily, uviedol komisár pre obchod Maroš Šefčovič po dnešnom rokovaní ministrov krajín EÚ v Luxemburgu.
Dohodnuté riešenie však musí byť podľa jeho slov prijateľné pre obe strany. Napriek snahám EÚ sa zatiaľ takéto riešenie nepodarilo dosiahnuť, dodal Šefčovič.
Vo vzťahoch k Spojeným štátom je podľa neho teraz potrebný "čas a úsilie". "Európska únia je pripravená sadnúť si k vyjednávaciemu stolu, kedykoľvek budú Spojené štáty pripravené," povedal Šefčovič novinárom. "Nebudeme ale čakať donekonečna," dodal.
Americké clá podľa Šefčoviča zasiahnu celkovo vývoz z Európskej únie o objeme približne 380 miliárd eur. Zasiahnutých bude 70 percent exportu Únie do Spojených štátov, dodal eurokomisár pre obchod, ktorý s Američanmi už niekoľkokrát rokoval ako prostredníctvom videokonferencie, tak priamo vo Washingtone.
Čo priniesli rokovania
Šefčovič zároveň uviedol, že časť európskych protiopatrení na americké clá týkajúce sa ocele a hliníka začne pplatiť 15. apríla, druhá časť 15. mája.
Dnes večer sa Európska komisia chystá členským štátom predložiť konečný zoznam týchto protiopatrení, schválená by mala byť 9. apríla.
Dohodu o vzájomnom zrušení všetkých ciel na priemyselné tovary prezentovala aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová po stretnutí s nórskym predsedom vlády Jonasom Gahr Storem.
Šéfka eurokomisie Ursula von der Leyenová, ktorá v nedeľu (6. 4.) rokovala o amerických clách aj s britským premiérom Keirom Starmerom, v správe pre médiá spresnila, že nové clá prinášajú obrovské náklady najmä pre amerických spotrebiteľov a podniky, no majú aj obrovský vplyv na globálnu ekonomiku a ťažko zasiahnu rozvojové krajiny.
„Napriek tomu sme pripravení rokovať s USA. V skutočnosti sme ponúkli nulové clá na priemyselný tovar, ako sme to úspešne urobili s ďalšími obchodnými partnermi. Pretože Európa je vždy pripravená na dobrý obchod. Toto nechávame na stole. Sme však pripravení reagovať aj prostredníctvom protiopatrení a brániť svoje záujmy,“ uviedla.
Posilnenie a diverzifikácia
Na otázku médií, či to počas doterajších rokovaní ponúkal americkej strane eurokomisár pre obchod Maroš Šefčovič, hovorkyňa EK Arianna Podesta potvrdila, že Šefčovič o tom už predtým hovoril s partnermi z USA.
Von der Leyenová zároveň zdôraznila, že Európska únia sa bude chrániť pred nepriamymi vplyvmi nových ciel aj prostredníctvom odklonu obchodu. Na tento účel Európska komisia zriadi Pracovnú skupinu dohľadu nad dovozmi (Import Surveillance Task Force) a bude spolupracovať s priemyslom pre uistenie, že existuje potrebná základňa dôkazov pre prijímané politické opatrenia.
Šéfka Európskej komisie v tejto súvislosti uviedla, že pokračuje v intenzívnom oslovovaní zástupcov európskeho priemyslu. V pondelok doobeda sa stretla s predstaviteľmi oceliarskeho a hliníkového priemyslu, ako aj so zástupcami BusinessEurope a SME United. Poobede ju čakali rokovania s automobilovým priemyslom a v utorok očakáva zástupcov farmaceutického priemyslu.
„Diskutujeme o reakcii voči USA, ale aj o ďalších dvoch pilieroch našej stratégie - o posilnení jednotného trhu odstránením prekážok a o diverzifikácii našich obchodných vzťahov,“ opísala Leyenová podstatu svojich stretnutí s odborníkmi z priemyselných odvetví.