Boli ste prekvapený, že Donald Trump zaviedol veľmi vysoké clá na dovoz z takmer všetkých krajín do USA a potom ich o trochu znížil? Pričom stále zostávajú nové, minimálne desaťpercentné dovozné clá.
Má to dve roviny. Po prvé, zavedenie dovozných ciel nie je nič prekvapujúce. Donald Trump totiž robí to, čo v predvolebnej kampani sľuboval, že bude robiť. On dokonca to, že zavedie dovozné clá, hovorí dlhodobo, celé desaťročia. Zavádzal ich aj vo svojom minulom funkčnom období. Robí to, čo sľuboval počas kampane, a čudná je skôr skutočnosť, že to ľudia pri politikoch nečakajú.
Nie je nič prekvapujúce ani na tom, že sa príliš neobzerá na akciové trhy a stav ekonomiky. Vyvodzovať z toho, že hovoril, že v jeho prvom období hodnota akciového trhu rástla, že v prípade poklesu ceny akcií odvolá všetky clá, je nezmysel. Týmto dlhodobým rastom trhu sa totiž chválil, hoci na ňom nemá nutne všetku zásluhu. V skutočnosti aj po jeho predchádzajúcom zavedení ciel hodnota akcií klesla a Trump s tým tiež nič nerobil.
Na druhej strane bola prekvapivá výška ciel na niektoré krajiny či geografické celky. O niečom takom Trump nehovoril, čo vydesilo trhy a hýbe to geopolitickou scénou. Neskôr niektoré clá však odložil o 90 dní. Evidentne sa materializoval výrazný tlak Wall Street aj Main Street, motivovaný obavou z nákladov, ktoré bude treba za daný ťah platiť.
Koniec koncov ide o najvýraznejší zásah do fungovania globálneho obchodu za niekoľko desaťročí. Pôjde teda o proces, kde sa opakovane pôjde tam a späť, kým sa nájde nová rovnováha. Sme svedkami a účastníkmi vyjednávania po tom, ako sa ukázalo, že doterajší systém nie je z mnohých dôvodov vyhovujúci a udržateľný. Tento proces sa nachádza na počiatku a bude nejaký čas živý...
Zostáva vám 85% na dočítanie.