Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Huawei.
Spoločnosť Huawei sa v rámci svojej každoročnej roadshow opäť zastavila aj na Slovensku. Jej technológiami nabitý kamión sa zastavil na nábreží Dunaja, aby ukázal riešenia z oblasti informačný technológii, ale aj sieťovej infraštruktúry a ukladacích systémov. Bratislava je jedným z 29 miest v 17 krajinách, ktoré tento rok roadshow navštívi.
Huawei chcel počas ICT Day poukázať aj na spoluprácu medzi Slovenskom a Čínou. Aj preto medzi rečníkov patrili štátny tajomník Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky Vladimír Šimoňák a veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky Cai Ge.
Roadshow a s ňou súvisiace prednášky však mali úlohu upozorniť na možnosti, ktoré spoločnosť prináša pre firmy, verejný sektor a v menšej miere aj pre rodiny, respektíve domácnosti. Samotná digitálna transformácia znamená premenu procesov alebo tvorbu nových procesov v súkromnom a verejnom sektore do digitálnej podoby. Príkladom môže byť digitalizácia prednášok na školách, tvorba systémov inteligentných miest, či nahradenie papierovej podoby dokumentov na digitálne.
Rastúce schopnosti digitálnej inteligencie
Huawei ponúka široké portfólio produktov, ktorých cieľom je zefektívniť ukladanie a spracovanie dát. Pri snahe nahradiť papierové dokumenty digitálnou podobou je totiž nutné spracovať rastúci objem dát, k čomu sú potrebné vysokorýchlostné siete na presun dát, ale aj rýchle a bezpečné ukladacie priestory.
Kombinácia riešení od spoločnosti Huawei dokáže ponúknuť nielen vysoké prenosové rýchlosti, ale zaisťuje aj zabezpečenie digitálnym štítom či jednoduché možnosti vylepšenia a opravy ukladacích priestorov. Príkladom je línia ukladacích riešení OceanStor s možnosťou rýchlej výmeny poškodených alebo zastaraných prvkov, a to aj bez nutnosti výmeny kompletného šasi úložiska. Tieto úložiská sú navyše pripravené na spracovanie a ukladanie dát, ktoré sú nutné pre tréning a prevádzkovanie modelov umelej inteligencie.
Aj to poukazuje na snahu spoločnosti Huawei poskytnúť technológie, ktoré budú ťažiť z AI nástrojov. Skvelým príkladom sú inteligentné mestá či inteligentné kampusy. Tie využívajú nielen úložiská, ale aj siete, ktoré umožňujú napríklad odľahčenie premávky a záchranných zložiek v prípade núdze za pomoci AI. Umelá inteligencia dokáže rýchlo analyzovať a vykonať prvotné prípravy, ako napríklad pri presmerovaní dopravy v prípade núdzových situácii, ako sú dopravné nehody.
Skvelým príkladom sú aj digitálne kampusy. Tie dokážu spojiť umelú inteligenciu a sieťové riešenia spoločnosti Huawei, ako je systém „Správa výskumných údajov“, ktoré umožňujú spracovanie dát a analytiku prednášok v snahe zefektívniť vzdelávací proces.
Umelá inteligencia totiž dokáže zistiť, či študenti dávajú pozor a analyzuje tiež prejav pedagógov v snahe odporučiť postupy pre zvýšenie pozornosti a efektívnejšie zdieľanie informácií učiteľmi študentom. Zabudnúť nesmieme ani na možnosti ukladania a prepisu prednášok pre ďalšie využitie napríklad pri príprave na skúšky.
Benefity pre priemysel, zdravotníctvo, domácnosti a životné prostredie
Vyššie spomenuté možnosti by však nefungovali bez modernej a prepojenej siete. Tá pozostáva z komplexnej infraštruktúry, ktorá využíva umelú inteligenciu či technológiu WiFi 7. Vďaka tomu riešenia spoločnosti Huawei ponúkajú nielen vysokorýchlostné, ale aj bezpečné a stabilné pripojenie, z ktorého môžu ťažiť všetky oblasti života. Bonusom je aj vysoká energetická efektivita, ktorá má pozitívny vplyv na životné prostredie.
Medzi ďalšie produkty výrobcu patria viacodvetvové maloobchodné riešenie pre maloobchodníkov a riadenú WiFi službu pre MSP, ako aj FTTO riešenie pre hotely s cieľom poskytnúť sieťovú infraštruktúru optických vlákien pre odvetvie stravovacích a iných odvetví.
Zaujímavosťou sú však možnosti, ktoré výrobca v zahraničí pripravil pre zdravotníctvo. Súčasťou je „Zjednotená úložná platforma HIS&PACS A-A“ pre bezproblémovú integráciu informácií o nemocniciach, archivácie obrázkov a komunikačných systémov. Pozorovať to môžeme napríklad na medicínskom asistentovi, ktorý môže pomôcť s diagnostikou ochorení pre pacientov v odľahlých regiónoch. AI dokáže detegovať nielen ochorenie na základe príznakov a snímok, ale objedná termín u lekára a vydá prvotnú správu a potrebné údaje o zdravotnom stave pacienta.
Huawei však ukázal, že WiFi riešenia môžu byť využité aj na zabezpečenie priestorov. Odraz vĺn, ktoré produkujú routery, totiž môže byť monitorovaný pre zistenie pohybu a určenie polohy v priestore. Z toho by mohli ťažiť nielen firmy a organizácie, ale aj domácnosti. V budúcnosti by napríklad pokročilejšie siete mohli slúžiť v nemocničných čakárňach ako nástroje rýchlej analýzy zdravotného stavu za pomoci odrazu vĺn.
Novinka v podobe Huawei eKit
Platforma Huawei eKit je novým doplnkom, ktorý je aktívny vo viac ako 100 krajinách a ponúka komplexné riešenia pre transakcie, operácie a marketing. eKit zjednodušuje zavádzanie, poskytovanie, ale aj správu a inštaláciu riešení pre malé a stredné podniky.
Aplikáciu pritom môžete využiť aj v domácnosti na správu ukladacieho priestoru, ktorý je napojiteľný na domácu internetovú sieť. Toto úložisko je pripravené pre využitie napríklad pre zdieľanie súborov či na uloženie filmov, ktoré systém inteligentne stiahne v čase s nízkym zaťažením siete a v úložisku budú pripravené na zobrazenie pre chvíle, keď ich budete potrebovať. Firma však ponúka aj estetické riešenie prepojenia domácej siete pomocou prakticky neviditeľných káblov.
Spoločnosť Huawei partnerom poskytuje taktiež aj ďalšie balíky služieb. Vo vybraných regiónoch je dostupná možnosť dodania náhradných dielov do štyroch hodín. V 33 krajinách dokonca prevádzkuje horúcu linku zákazníckej podpory s odozvou do piatich minút.