Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
09.03.2018, 12:28

Slovenská sporiteľňa zrekonštruovala svoju prvú pobočku. Z roku 1931

Legendárna pobočka dnes vyzerá takmer rovnako, ako v čase najväčšej slávy. Pozrite si ju.

Slovenská sporiteľňa zrekonštruovala svoju prvú pobočku. Z roku 1931
Zdroj: Slovenská sporiteľňa

Pobočka Slovenskej sporiteľne na námestí SNP sa podrobila kompletnej rekonštrukcii.

Slovenská sporiteľňa sa profiluje ako značka, ktorá sa chce odlíšiť moderným prístupom k obsluhe klienta. Preto prepájame aj najmodernejšie služby s budovou, ktorá má príbeh, aby sme Bratislavčanom priniesli unikátnu brand experience. Súčasťou toho je aj zvyšovanie finančnej gramotnosti, ktorá patrí medzi hlavné piliere našej banky aj nadácie,“ približuje Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne.

V rámci rekonštrukcie boli obnovené pamiatkovo chránené pulty a ónyxové schodisko, originálna sklobetónová podlaha, ktorá kopírovala pôdorysný tvar sklobetónovej steny nad bankovou halou. Zrekonštruovaný bol aj vchod do budovy, ktorý dostal pôvodný vzhľad a po desaťročiach sa na svoje originálne miesto vrátili aj dve reštaurované mramorové plastiky významného bratislavského sochára Alojza Rigeleho symbolizujúce Sporivosť a Prácu.

​Slovenská sporiteľňa práce konzultovala s pamiatkarmi a architektmi. Výsledkom je, podľa slov Marty Cesnakovej, spojenie prvkov unikátnej architektúry s moderným bankovaním. A ako dodáva: „Pobočka SNP je výnimočná spojením tradície s moderným životným štýlom nielen budovou, ale aj zložením nášho tímu. Ten je tvorený zo skúsených bankárov, ktorí poznajú klientov, spolu s mladými dynamickými poradcami, ktorí radi pomôžu aj s bankovaním v digitálnom svete.“

Autorom rekonštrukcie je Ateliér SIEBERT+TALAŠ, konkrétne Slavomír Valigurský a Alena Ulejová.

História prvej pobočky Slovenskej sporiteľne:

Budovu Mestskej sporiteľne navrhol jeden z najvýznamnejších slovenských architektov medzivojnového obdobia Juraj Tvarožek. Už v čase svojho postavenia v roku 1931 bola ukážkou odvážnej a nadčasovej architektúry. Architekt navrhol železnú konštrukciu zavesenú na železobetónovej kostre a vyplnenej farebným sklom. V tom čase sa podobný typ konštrukcií používal najmä v Amerike na mrakodrapoch. Miesto základnej železobetónovej dosky bolo kvôli problémom so spodnou vodou použitých 584 železobetónových pilót a stavba samotnej budovy prebiehala tempom asi jedno poschodie za týždeň. Celá budova bola postavená za 14 mesiacov.

Priestor bankovej haly, predovšetkým po technickej stránke, už nevyhovoval súčasným trendom a požiadavkám, pretože posledná rekonštrukcia sa uskutočnila v rokoch 2001 – 2002 pod vedením architekta Jána Bahnu. Aj to bol dôvod, prečo sa banka rozhodla pobočku rekonštruovať.

Pôvodný dizajn haly v pobočke SLSP na Námestí SNP

Zdroj: Slovenská sporiteľňa

Dobové fakty:

  • Bola to prvá centrála Slovenskej sporiteľne, pričom už v dobe svojho vzniku bola navrhovaná ako polyfunkčný objekt, funkcia banky bola len z 30%, zvyšok boli obchody a bývanie
  • Budova má výraznú architektonickú hodnotu – je označovaná ako prvá čisto funkcionalistická stavba na Slovensku
  • V dobe svojho vzniku sa radí k najprogresívnejším stavbám s výrazným vplyvom na modernú architektúru Slovenska a v odborných kruhoch vtedy spôsobila menšiu „revolúciu“, bola prijatá viac ako pozitívne – použitie „zavesenej fasády“ bolo priekopníckym a odvážnym činom, s ktorým neboli na území Slovenska v tej dobe žiadne skúsenosti – touto stavbou Slovensko nadviazalo na moderný svetový trend nielen v architektúre, ale aj v technickej vyspelosti
  • Zachované dve mramorové plastiky významného bratislavského sochára Alojza Rigeleho, symbolizujúce Prácu a Sporivosť, sa nielenže dostali na pôvodné miesto pri vstupe do budovy, ale boli aj odborne vyčistené a zakonzervované.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.