Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
22.04.2018, 12:58

Barbie znázorňujúca Fridu Kahlo sa nesmie v Mexiku predávať

Príbuzní maliarky nesúhlasia s predajom, lebo bábika nie je dostatočne mexická. Súd rozhodol v ich prospech.

Barbie znázorňujúca Fridu Kahlo sa nesmie v Mexiku predávať
Zdroj: Mattel

Americká spoločnosť Mattel nesmie v Mexiku predávať bábiky Barbie, ktoré sú inšpirované ikonickou mexickou maliarkou Fridou Kahlo. Rozhodol o tom súd s tým, že rodina umelkyne má výhradné právo na jej komerčné zobrazovanie.

Spoločnosť Mattel v marci pri príležitosti Medzinárodného dňa žien predstavila novú sériu bábik inšpirovanú 17 ženskými historickými aj súčasnými postavami vrátane Fridy Kahlo. Niektorí z maliarkiných príbuzných ale s predajom novej bábiky nesúhlasili a uviedli, že spoločnosť použila Fridu ako inšpiráciu bez toho, aby získala súhlas jej rodiny.

Zdroj: Mattel

​​​Praneter umelkyne povedala, že bábika je príliš svetlá. "Páčilo by sa mi, keby bábika mala rysy podobnejší Fridiným. Nie ako táto bábika, ktorá má svetlé oči," povedala.

Keď súd rozhodol v prospech rodiny maliarky, uviedla, že rozhodnutie bolo spravodlivé. "Mala to byť oveľa viac mexická bábika ... s tmavými vlasmi, zrasteným obočím a nie tak chudá, pretože Frida nebola tak chudá ... Mala na sebe mať viac mexického oblečenia a šperkov," povedala praneter.

Zdroj: Mattel
Zdroj: Mattel

​Frida Kahlo je označovaná za jednu z najvýznamnejších umelkýň 20. storočia. Preslávila sa najmä intímnymi autoportrétmi odrážajúcimi bolesť a osamelosť.

Rozhodnutie súdu sa vzťahuje iba na Mexiko a možno sa proti nemu odvolať. Právni zástupcovia spoločnosti Mattel sa k verdiktu ale zatiaľ nevyjadrili. Rodina Fridy Kahlo sa však chce so spoločnosťou súdiť aj v Spojených štátoch.

Na Twitteri sa bábika stretla s rozporuplnými reakciami. Kým niektorí z nej boli nadšení, iným vadila svetlá pleť a skutočnosť, že bábika nemala žiadne znateľné fyzické postihnutie.

​Frida Kahlo (1907-1954) bola v mladosti členkou mexickej komunistickej strany a cez svoje umenie hrdo šírila mexickú kultúru. Rovnako sa stavala proti rodovým normám tým, že nosila nohavice a mala intímne vzťahy s mužmi i ženami.

Jej tvorba odrážala najmä jej fyzické trápenie spôsobené rázštepom chrbtice, obrnou a autobusovou nehodou v 18. rokoch, keď jej chrbticu prevŕtala železná tyč. Maliarka celý život trpela bolesťami a absolvovala 22 operácií.

Zomrela v júli 1954 krátko po svojich 47. narodeninách v La Casa Azul, kde sa tiež narodila. Teraz je z jej "modrého domu" múzeum, ktoré každý mesiac priláka tisíce návštevníkov.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.