Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
10.07.2018, 13:26

Facebook sa v USA obhajuje ako vydavateľ, verejne sa tak neoznačuje

Spor sa týka aplikácie Pikinis.

Spoločnosť Facebook, ktorá prevádzkuje rovnomennú sociálnu sieť, sa niekoľko rokov verejne označuje za neutrálne technologickú platformu a nie za vydavateľa či mediálnu spoločnosť. To ale neplatí v prípade súdneho sporu v Kalifornii s vývojárskou spoločnosťou Six4Three, ktorá obvinila Facebook, že v rámci konkurenčného boja zneužíva prístup k dátam používateľov. Vo svojej obhajobe sa totiž internetový kolos podľa denníka The Guardian obhajuje tým, že ako vydavateľ je chránený prvý dodatkom americkej ústavy, ktorý zaručuje slobodu slova.

Celý spor sa týka aplikácie Pikinis od Six4Three, ktorá umožňovala vyhľadávať fotografie priateľov v plavkách. Vývojárska firma ale v roku 2015 podala na Facebook žalobu za to, že spoločnosť odrezala vývojárov od prístupu k dátam o používateľoch, hoci predtým Zuckerberg lákal prísľubom dlhodobej možnosti využívania týchto informácií.

Facebook, ktorý obvinenia zo všetkých neprávostí odmieta, sa novo obhajuje odkazom na slobodu slova. Právna zástupkyňa prevádzkovateľa siete Sonal Mehtaová pred súdom teraz argumentuje tým, že rozhodovanie o prístupe k dátam používateľov je samou podstatou vydavateľskej činnosti. Facebook preto podľa nej môže používať ochranu slobody slova, ktorá sa vzťahuje na rozhodnutie čo publikovať a čo nie.

David Godkin, ktorý zastupuje vývojárov Six4Three, zmenu v obhajobe Facebooku označil za názorový rendez-vous. "Roky Facebook verejne hovorí, že nie je mediálnym domom. To je obrat o 180 stupňov," povedal Godkin.

Profesor práva na univerzite v Santa Clare Eric Goldman považuje za frustrujúce, že Facebook odmieta svoju vydavateľskú funkciu v kontexte, ktorý sa mu nehodí, ale naopak na súde sa k nej hlási. Dodal, že tak robí kvôli prísnejším zákonom a obmedzeniam mimo USA, kde by ako vydavateľ spoločnosť čelila problémom. Aj tak si ale Goldman myslí, že Facebook na súde zvíťazí, pretože by mal mať právo blokovať aplikácie ako Pokinis.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.