Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
03.08.2018, 16:30

Na vrchole rebríčka reklamných agentúr nastala zmena. Po ôsmich rokoch je na čele nová agentúra

Dlhoročného lídra predbehla s tesným rozdielom.

Na vrchole rebríčka reklamných agentúr nastala zmena. Po ôsmich rokoch je na čele nová agentúra
Zdroj: Wiktor Leo Burnett

Klub reklamných agentúr Slovenska (KRAS) zverejnil 25. júla konečné poradie Top Advertising Agencies Slovakia (TAAS) za rok 2017. Do rebríčka reklamných agentúr sa tento rok zapojilo desať agentúr: Applepie, Effectivity Powered by Publicis, Istropolitana Ogilvy, Jandl, marketing a reklama, MullenLowe GGK, MUW Saatchi & Saatchi, MADE BY VACULIK, TRIAD, Wiktor Leo Burnett a Zaraguza.

Po ôsmich rokoch vystriedala na vrchole rebríčka dlhoročného lídra - agentúru Jandl, agentúra Wiktor Leo Burnett s tesným rozdielom 142-tisíc eur. Wiktor Leo Burnett v uplynulých rokoch pravidelne obsadzoval druhú alebo tretiu priečku rebríčka.

Gross income agentúry Wiktor Leo Burnett medziročne vzrástol o takmer 396-tisíc eur. Medzi agentúry, ktoré si hrubý príjem polepšili, patria ešte Jandl, Istropolitana Ogilvy a MUW Saatchi & Saatchi.

Rebríček TOP ADVERTISING AGENCIES 2017 

Por.

Reklamná agentúra

Členstvo v združení KRAS

Gross income (EUR)

1.

Wiktor Leo Burnett, s.r.o.

člen

3 138 168

2.

Jandl, marketing a reklama, s.r.o.

člen

2 995 730

3.

Istropolitana Advertising, s.r.o.

člen

2 042 968

4.

MADE BY VACULIK, s.r.o.

člen

1 709 009

5.

MUW Saatchi & Saatchi, s.r.o.

člen

1 623 905

6.

MullenLowe GGK, s.r.o.

člen

1 065 331

7.

TRIAD, s.r.o.

člen

1 058 140

8.

Effectivity, s.r.o.

člen

862 687

9.

Zaraguza, s.r.o.

člen

793 910

10.

Apple Pie, s.r.o.

člen

250 156

Zdroj: BDO, spol. s r.o.

Rebríček TAAS je jediným auditovaným rebríčkom na Slovensku. Je periodickým ukazovateľom ekonomickej výkonnosti zúčastnených agentúr, ktoré pôsobia výhradne v oblasti reklamy a marketingovej komunikácie v Slovenskej republike. Rebríček zverejňuje KRAS raz za rok a agentúry sú v ňom zoradené podľa výšky ich Gross Income.

V úlohe nezávislého audítora, resp. odborného poradcu, už viac ako 10 rokov pôsobí spoločnosť BDO, ktorá je súčasťou celosvetovo piatej najväčšej siete audítorských a poradenských spoločností, ktoré poskytujú svoje profesionálne služby vo viac ako 160 krajinách sveta.

“Výnimočnosť tohto auditovaného rebríčka spočíva v jeho 16-ročnej histórii, vďaka ktorej poznáme trendy a benchmarky reklamného trhu na Slovensku. Z pohľadu medzinárodnej praxe je práve Gross Income najrelevantnejším parametrom, ktorý ukazuje skutočnú výkonnosť reklamných agentúr. Je v ňom vyjadrená pridaná hodnota z hlavnej činnosti, vybrané náklady, ako aj marže jednotlivých agentúr podľa ich relevantnosti, čo reálne odzrkadľuje silu a výkonnosť auditovaných agentúr," uvádza Peter Gunda, Managing partner BDO Slovensko.

Účasť v TAAS je zároveň aj hlavným kritériom pre zaradenie do súťaže Agentúra roka, ktorú vyhlasuje magazín Stratégie. Wiktor Leo Burnett je najúspešnejšou agentúrou v histórii tejto súťaže, na konte má už sedem víťazstiev. "Áčko" získala agentúra aj uplynulý rok, kedy obhájila svoje prvenstvo z roka predtým. Najvyššie ocenenie si odniesla tiež v rokoch 2012, 2011, 2005, 2004 a 2002.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.