Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
17.08.2018, 11:23

Odkazy okupantom z augusta 1968 osvietili nočnú Bratislavu

Cieľom kampane je priblížiť mladým ľudom dôležité fakty roku 1968 a atmosféru tých dní.

Odkazy okupantom z augusta 1968 osvietili nočnú Bratislavu
Zdroj: Inštitút pre verejné otázky

Všimli ste si ruské nápisy na billboardoch? Inštitút pre verejné otázky (IVO) v spolupráci s agentúrou MARK BBDO pripravil kampaň NEROZUMIEME, ktorá pomocou zúfalých autentických výkrikov v ruštine z roku 1968 upozorňuje mladých ľudí na 50. výročie vpádu vojsk Varšavskej zmluvy na územie našej krajiny, ktorým bol násilne potlačený demokratizačný obrodný proces v krajine. Cieľom je priblížiť mladým ľudom dôležité fakty roku 1968 a atmosféru tých dní.

Kampaň je v azbuke, ktorej už mnohí nerozumejú. Jadro kampane je v online prostredí či v krátkych videách známych osobností. Doplnkovými médiami sú vonkajšie reklamné plochy a rozhlasové spoty. Pozornosť najnovšie pritiahla ikonická budova bratislavského hotela Kyjev, ktorej sa zmenila fasáda a boli na ňu premietané niektoré odkazy okupantom spred 50 rokov.

Zdroj: Inštitút pre verejné otázky
Zdroj: Inštitút pre verejné otázky
Zdroj: Inštitút pre verejné otázky

„Považujeme za potrebné sa k takýmto výročiam vrátiť, lebo podľa jedného z posledných prieskumov, ktoré sme robili na Slovensku síce väčšina ľudí odsudzuje okupáciu, ale, bohužiaľ, je veľmi veľa mladých ľudí, ktorí o tom vedia len veľmi málo alebo takmer nič,“ povedal čestný predseda Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Martin Bútora, ktorý udalosti z augusta 1968 zažil na vlastnej koži. „Ja som mal v tom čase 24 rokov, robili sme študentské noviny a keď sa to stalo, začal vychádzať jeden denník za druhým. My sme vydali dve čísla študentských novín. Prvé sa volalo Echo okupovaných vysokoškolákov a druhé Echo oslobodených vysokoškolákov. Bola to taká ironická prešmyčka. Ešte stále sme mali nádej, že to, čo sa spustilo nemusí byť stratené,“ dodal Bútora.

V rôznych anketách najčastejšie mladí ľudia na otázku, čo znamená August 1968, odpovedali: Neviem, nemám poňatia, nemám „šajnu“. Preto sme si povedali, že urobíme túto kampaň a za základ sme si zobrali azbuku, keďže mnoho ľudí, mladých ľudí, dnes už nepozná a nevie čítať nápisy v azbuke. Tá v tom čase bola veľmi prítomná v našich uliciach. My sme zobrali autentické fotografie, citáty z toho obdobia a tie sme modernejším spôsobom pretvorili do našich billboardov, urobili sme webstránku, oslovili sme influencerov a médiá. Hlavne také, ktoré sú zamerané na mladých ľudí. Preto pevne veríme, že medzi mladými ľuďmi sa zvýši povedomie o tom, čo je to 21. august 1968 a aké boli jeho dôsledky,“ prezradil Marián Timoracký z agentúry Mark BBDO, ktorá kampaň vymyslela a zrealizovala. Na billboardoch bola kampaň prezentovaná týmito vizuálmi:

Zdroj: Mark BBDO
Zdroj: Mark BBDO
Zdroj: Mark BBDO

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.