Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
18.09.2018, 14:28

Pražáci chcú regulovať Airbnb. Požadujú zmenu zákona

Airbnb podľa domácich mení charakter niektorých štvrtí, ktoré boli určené pre dlhodobé bývanie.

Pražáci chcú regulovať Airbnb. Požadujú zmenu zákona
Zdroj: Reuters

Praha chce zmenu zákona, ktorý upraví prevádzkovanie ubytovania cez aplikáciu Airbnb. Poskytovatelia by mali napríklad povinnosť poskytnúť údaje o ubytovaných a regulovať Airbnb chcú obyvatelia prostredníctvom vyhlášky. Vyplýva to z materiálu, ktorý dnes schválili pražskí úradníci.

Dôvodom na zmenu sú okrem iného sťažnosti obyvateľov. Vlani si hostia rezervovali cez Airbnb v Prahe 1,79 milióna prenocovaní, čo je o 61 percent medziročne viac.

Dôvodom, prečo chce mesto zdieľané ubytovanie regulovať, je bezpečnosť a poriadok v domoch, zníženie dostupnosti bývania a nerovné podmienky či nekalá súťaž vo vzťahu k hotelovému priemyslu. Airbnb tiež podľa Prahy mení charakter niektorých štvrtí, ktoré boli tradične určené pre dlhodobé bývanie.

Poskytnutie údajov o ubytovaných má úradom zefektívniť kontroly, a či je riadne platený miestny ubytovací poplatok. V súvislosti s tým Praha podporuje novelu zákona o miestnych poplatkoch, ktorá by umožňovala vyberanie a platenie miestnych poplatkov priamo sprostredkovateľmi zdieľaného ubytovania na základe zmluvy s obcou.

Vedenie metropoly takisto chce, aby sa zaviedla možnosť regulovať Airbnb prostredníctvom vyhlášky. Každá obec by mala túto právomoc a mohla by si pravidlá nastaviť podľa svojej potreby. "Situácia je v každej obci špecifická, preto by malo byť v právomoci obce o regulácii rozhodnúť," píše sa v dokumente.

V prípade, že by Praha vyhlášku zaviedla, pripadalo by do úvahy okrem iného obmedziť možnosť poskytovania zdieľaného ubytovania na určitý počet dní v roku, alebo ho v niektorých oblastiach zakázať. Stanovený by mohol byť aj maximálny počet klientov, alebo by sa povolenie vzťahovalo na určitý typ nehnuteľnosti.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.