Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
10.10.2018, 06:00

Bittner už nie je len digitál. Pod strechou majú aj ofset

Najväčšia digitálna tlačiareň na slovenskom trhu významným spôsobom mení svoje smerovanie a rozširuje svoje portfólio.

Bittner už nie je len digitál. Pod strechou majú aj ofset
Zdroj: Mojmír Bittner, bittner print

Najväčšia digitálna tlačiareň na slovenskom trhu významným spôsobom mení svoje smerovanie a rozširuje svoje portfólio o ofsetovú tlač formátu B1. Prečo sa po viac než štvrťstoročí pôsobenia na trhu rozhodla pre tento krok a aké má ďalšie plány, hovorí Mojmír Bittner, CEO spoločnosti bittner print.

S: Štvrťstoročie ste pôsobili na trhu ako čisto digitálna tlačiareň, no prednedávnom ste vstúpili aj do segmentu ofsetovej tlače. Čo bolo dôvodom na takéto rozhodnutie?
V digitáli sme dosiahli značný podiel na trhu a je už veľmi ťažké ďalej rásť a hýbať sa dopredu. Preto sme sa pred dvomi rokmi začali pohrávať s myšlienkou, že by sme sa stali hybridnou tlačiarňou, ktorá zvládne digitálne aj ofsetové zákazky. Tak, aby sme in-house vedeli klientovi ponúknuť tú najvhodnejšiu technológiu, nielen čo sa týka kvality, ale aj ceny a rýchlosti.

S: Aká bola cesta od myšlienky k realite?
Pred tromi rokmi sme začali pripravovať projekt odkúpenia spoločnosti Willmark, ktorá bola jedným z našich konkurentov. Nanešťastie, pár týždňov pred podpisom zmluvy tlačiareň zhorela aj s technológiami do tla a z akvizície zišlo. Po tejto udalosti majitelia deklarovali, že odchádzajú z polygrafie, a teda prevzali sme ich zamestnancov a dohodli sme sa aj na prevzatí ich obchodného kmeňa. Potom nasledovali ďalšie dve akvizície, kde sme prebrali dve ofsetové tlačiarne aj s technológiami.

S: Dostali ste ponuky?
Prišli nám nejaké ponuky od spoločností, ktoré chceli či už ukončiť svoju činnosť alebo im to ekonomicky nevychádzalo, lebo súčasnosť je pre ofsetové tlačiarne veľmi náročná. Z ponúk sme si vybrali spoločnosť Abrad, s ktorou sme koncom roka úspešne ukončili rokovania. Počas prvého kvartálu sme k nám presťahovali ich technológie a zamestnancov, dokúpili sme potrebné knihárske technológie, nastavili procesy a rozbehli sme ofsetovú tlač, ktorú sme do toho momentu outsourcovali. Je to tlačiareň formátu B2, teda patrí k stredným formátom a nebola to prvá liga.

S: A prišla aj prvá liga?
Po týchto dvoch akvizíciách prišla nečakane aj tretia ponuka na prebratie zamestnancov, technológie a zákazkovej náplne ofsetovej tlačiarne Weltprint, ktorá patrí k technologickým lídrom trhu vo veľkom ofsetovom formáte B1 a kvalitatívne patrí určite k tomu najlepšiemu, čo v Bratislave je, či už technologicky, ale aj z odbornej stránky. Bývalý majiteľ pán Kertész je veľmi známa osobnosť. V polygrafii je aktívny 40 rokov, svoju firmu si vybudoval od nuly. Vyučoval na polygrafickej škole a ľudia, ktorí u neho roky pracovali, boli často jeho žiaci. Je známy tým, že je nesmierne náročný a nekompromisný na kvalitu práce, jeho zamestnanci majú za sebou naozaj dobrú školu.

Jediná možnosť je byť veľký, rýchly a efektívny. Veľmi efektívny. Vtedy môžete byť aj konkurencieschopní.

S: Prečo sa rozhodol predať svoju firmu?
V súčasnosti je polygrafia ťažký biznis a vo veku 72 rokov to už môže byť pre človeka naozaj náročné. Nedá sa už robiť ako pred desiatimi – pätnástimi rokmi, ale vyžaduje si to tvrdo sledovať ekonomické ukazovatele a robiť nekompromisné zásahy. Bola by však škoda, aby jedna z najúspešnejších polygrafických firiem skončila svoje pôsobenie na trhu. Preto, keď sa pán Kertész rozhodol pre ukončenie, malo pre nás zmysel prevziať jeho naozaj kvalitnú firmu s históriou, na ktorú môžeme nadviazať, a možno jej vdýchnuť nový život. Prebrali sme technológie a ľudí, ktoré patria k špičke v Bratislave, a aj určitú zákazkovú náplň a skúsime ju obohatiť o našu pridanú hodnotu – modernejšiu komunikáciu so zákazníkom alebo štýl zadávania zákaziek.

S: Tieto akvizície vás posunuli na trhu výrazne ďalej.
Áno, vzniká u nás oddelenie ofsetovej tlače s formátom B2 aj B1 a dokončovacími zariadeniami. Formát B1 má v Bratislave len pár tlačiarní a my do tohto segmentu vstupujeme s veľkým rešpektom. Ďalšie technológie budeme dopĺňať podľa toho, ako bude potrebné, plánujeme vybudovať tlačiarenský dom, ktorý bude jednotkou v Bratislave tak pre digitál, ako aj pre ofset. Máme pred sebou kopu práce, ale máme dobré technológie a dobrých ľudí a vieme, čo máme rob

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.