Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
26.10.2018, 11:04

Majiteľovi Googlu stúpol vo štvrťroku zisk o 36,6 percenta

Celkové príjmy však zaostali za očakávaním.

Majiteľovi Googlu stúpol vo štvrťroku zisk o 36,6 percenta
Zdroj: Reuters

Americkej spoločnosti Alphabet, ktorá je majiteľom internetovej firmy Google, vzrástol v treťom štvrťroku čistý zisk o 36,6 percenta na 9,19 miliardy dlárov. Hospodárenie podporil hlavne rast príjmov z internetovej reklamy, uviedla spoločnosť. Celkové príjmy však zaostali za očakávaním.

Zisk na akciu predstavoval 13,06 dolára a príjmy sa zvýšili o 21,4 percenta na 33,74 miliardy dolárov. Analytici oslovení agentúrou Refinitiv čakali zisk 10,45 dolára a príjmy 34,05 miliardy dolárov. Rast výdavkov však už tretí štvrťrok za sebou znížil prevádzkovú maržu, teda podiel prevádzkového zisku na tržbách, a to na 25 percent z minuloročných 28 percent.

Googlu sa darí už niekoľko rokov vykazovať vysoký rast príjmov, pretože obchodníci majú záujem o kúpu zobrazovacie reklamy vo vyhľadávači a na stránkach YouTube. Príjmy z reklamy v treťom štvrťroku stúpli o 20,3 percenta na 29 miliárd dolárov a prekonali očakávania.

Firma sa však v posledných rokoch zamerala aj na ďalšie aktivity, ako poskytovanie cloudových služieb a predaj hardvéru. Príjmy z týchto aktivít spolu s príjmami z ďalšieho podnikania v oblasti zdravotnej starostlivosti či internetovej infraštruktúry sa zvýšili o 43 percent na 4,79 miliardy dolárov, zaostali však za očakávaním.

Správa Alphabet rozdúchala obavy investorov, že veľké investície do nových aktivít, rastúce kontroly regulátorov a rozvíjajúce sa konkurencia zhorší predvídateľnosť hospodárenie firmy. Akcie firmy tak po oficiálnom uzavretí trhu klesajú. Od začiatku tohto roka akcie spoločnosti stúpli o 5,8 percenta.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.