Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
12.12.2019, 12:15 Aktualizované dňa 12.12.2019 o 20:37

Ficovo video nie je reklamou. Na predvolebné video sa vzťahujú iné regulácie

Analytik definuje rozdiely medzi politickou reklamou a volebnou kampaňou jasne.

Ficovo video nie je reklamou. Na predvolebné video sa vzťahujú iné regulácie
Zdroj: Facebook/Robert Fico

Nedávno zverejnené video politickej strany Smer vyvolalo rôzne otázky týkajúce sa etickej roviny a regulácií, ktoré podľa väčšiny Slovákov reklama nedodržala. Háčik je však v tom, že online video, v ktorom sa expremiér Robert Fico prihovára deťom, nie je reklama. Preto sa na jeho obsah vzťahujú iné pravidlá, ktoré sú miernejšie ako pri posudzovaní reklamy.

​Otázka nahliadnutia na potrebu regulácie politickej propagácie podľa analytika Mediálneho inštitútu Radoslava Kutaša nemôže byť motivovaná otázkou vkusu, spoločenskými konvenciami alebo očakávaním bežnej miery slušnosti. Politická propagácia je podľa neho jednak podstatnou realizáciou slobody prejavu, ale hlavne súčasťou politickej súťaže, ktorá - ak má byť zárukou demokracie - musí byť slobodná v čo možno najväčšej miere. „To je dôvodom, prečo politická propagácia ani nemôže podliehať takej regulácii ako komerčná reklama, ktorá je nástrojom v hospodárskej súťaži. Aj to je dôvod, prečo sa zákon o reklame nevzťahuje na politickú reklamu, keďže jeho účelom je ochrana hospodárskej súťaže a spotrebiteľa,“ vysvetľuje Kutaš.

Ide o transparentnú súčasť volebnej kampane

„Z môjho pohľadu v predmetnom prípade ide o zrejmú a transp

Nedozvedeli ste sa všetko?

Vyskúšajte digitálne predplatné a dočítajte článok až do konca.
-89%

MIMORIADNA AKCIA

Získajte prístup ku kompletnému obsahu
len za 1 €

VYSKÚŠAŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.