Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
03.06.2020, 10:04 Aktualizované dňa 03.06.2020 o 10:39

Prieskum: Zatvorenie obchodov v nedeľu? Väčšina Slovákov je za kompromis

Zamestnávateľ by musel akceptovať, či zamestnanec chce alebo nechce pracovať. Vyplýva to z prieskumu agentúry FOCUS.

Prieskum: Zatvorenie obchodov v nedeľu? Väčšina Slovákov je za kompromis
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Ak by sa situácia s nedeľným predajom vyriešila tak, že zamestnanec by mal právo odmietnuť prácu v nedeľu z dôvodu výhrady svedomia a zamestnávateľ by bol povinný to akceptovať, tak takéto riešenie by považovalo za dobré približne viac ako dve tretiny ľudí. 

Naopak, za zlé riešenie to v súčasnej situácii považuje len pätina respondentov (20 percent). K otázke sa nevedela vyjadriť desatina respondentov (11 percent). Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, realizovaného renomovanou agentúrou FOCUS. 

Riaditeľ agentúry FOCUS Martin Slosiarik upozornil, že možnosť výhrady vo svedomí následne aj výrazne zmenila názor opýtaných na celkový zákaz: „Ak by sa obyvatelia Slovenska mali rozhodnúť, či majú ostať maloobchodné prevádzky (s výnimkou čerpacích staníc, pohotovostných lekární a pod.) zatvorené v nedeľu aj po skončení koronakrízy, alebo uprednostňujú riešenie, pri ktorom by ostali maloobchodné prevádzky v nedeľu otvorené s tým, že zamestnanec, ktorý nechce v nedeľu pracovať, to môže odmietnuť a zamestnávateľ to musí akceptovať, tak Slovensko sa rozdelí na dve polovice." 


Kým polovica respondentov (50 percent) uprednostňuje, aby ostali maloobchodné prevádzky zatvorené v nedeľu aj po skončení koronakrízy, druhá, takmer rovnako početná časť verejnosti (47 percent), uprednostňuje riešenie, pri ktorom by ostali maloobchodné prevádzky v nedeľu otvorené s tým, že zamestnanec, ktorý nechce v nedeľu pracovať, to môže odmietnuť a zamestnávateľ to musí akceptovať.

Slosiarik tiež doplnil, že medzi respondentmi, ktorí pred koronakrízou veľmi často alebo dosť často v nedeľu nakupovali v niektorej z maloobchodných prevádzok (celkovo 45 percent celej vzorky), je pomer 33 percent v prospech úplného zatvorenia prevádzok verzus 65 percent za uplatnenie výhrady vo svedomí. Pokiaľ ide o pohľad týchto respondentov na to, či by bolo takéto riešenie dobré alebo zlé, tak podiel kladných odpovedí je až na úrovni 73 percent.

Objednávateľom prieskumu bola platforma „Ako dlho vydržíme“ a Iniciatíva slovenských maloobchodníkov. Podľa jej predstaviteľa platformy Petra Papanka tieto výsledky prieskumu potvrdzujú, že existujú oveľa lepšie riešenia než by bol celoplošný zákaz predaja v nedeľu. Zvlášť ak Slovensko čaká najhoršia ekonomická kríza v moderných dejinách.

Riešenie založené na dobrovoľnej práci predavačiek v nedeľu je kompromisom medzi úplným zákazom nedeľného predaja a úplným otvorením. Podobný návrh priniesla nedávno spoločnosť Nay. 

Agentúra Focus dáta zbierala od 28.5. do 1.6. 2020 od reprezentatívnej vzorky 1010 respondentov. 

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.