Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
10.08.2020, 18:20

McDonald's žaluje svojho bývalého šéfa. Kvôli sexuálnym vzťahom na pracovisku

Firma požaduje od bývalého generálneho riaditeľa náhradu škody v miliónoch dolárov.

McDonald's žaluje svojho bývalého šéfa. Kvôli sexuálnym vzťahom na pracovisku
Zdroj: TASR/AP

Americký reťazec reštaurácií s rýchlym občerstvením McDonald's podal žalobu na svojho bývalého generálneho riaditeľa Stephena Easterbrooka. Požaduje po ňom vrátiť odstupné, pretože interné vyšetrovanie ukázalo, že Easterbrook mal niekoľko sexuálnych vzťahov na pracovisku, čím porušil firemnú politiku, a o týchto vzťahoch aj klamal. Informujú o tom dnes tlačové agentúry.

Easterbrook podľa žaloby ukryl a zničil dôkazy a klamal o svojom pochybení. Podľa vyšetrovania mal rok pred odchodom z firmy tri fyzické sexuálne vzťahy na pracovisku a jednej z týchto osôb v čase vzťahu schválil mimoriadnu odmenu vo forme akcií v hodnote stoviek tisíc dolárov.

McDonald's prepustil Easterbrooka vlani v novembri kvôli nefyzickému vzťahu so zamestnankyňou. S týmto vzťahom síce obe strany súhlasili, správna rada firmy to však považovala za porušenie firemnej politiky.

Easterbrook priznal, že si vymieňal sa zamestnankyňou obrazové a textové správy, súčasne však vyhlásil, že žiadne iné podobné vzťahy neexistovali. Easterbrook sa rozviedol v roku 2015, v rovnakom roku, kedy sa stal riaditeľom McDonald's.

Spoločnosť vlani v novembri na základe týchto informácií uviedla, že Easterbrook má nárok na šesťmesačné odstupné, čo vzhľadom k jeho základnému platu v predchádzajúcom roku bolo 675-tisíc dolárov (v prepočte 574-tisíc eur). Mal tiež nárok na pomernú časť odmeny za dosiahnutie cieľov výkonnosti za rok 2019. Podľa firmy Equilar získal Easterbrook v akciových opciách skoro 42 miliónov dolárov (35.7 milióna eur).

Spoločnosť začala vyšetrovanie na základe júlového anonymného tipu. Podľa jej zistení Eastebrook odstránil dôkazy o týchto vzťahoch, vrátane fotografií a videí posielaných z firemných účtov a zo svojho mobilného telefónu, čím zabránil vyšetrovateľom, aby sa o vzťahoch dozvedeli pred jeho prepustením. Keby McDonald's o vzťahoch vedel, nedostal by odstupné. Teraz sa firma snaží zablokovať Easterbrookovi využitie akciových opcií a požaduje náhradu škody.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.