Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
25.08.2020, 09:00

TikTok podal žalobu na Trumpa a ministerstvo obchodu USA

Ťaženie proti aplikácii zdôvodňuje americký prezident obavami, že čínske vlastníctvo firmy predstavuje riziko pre národnú bezpečnosť.

TikTok podal žalobu na Trumpa a ministerstvo obchodu USA
Zdroj: Reuters

Čínsky prevádzkovateľ aplikácie pre zdieľanie videí s názvom TikTok podal žalobu na amerického prezidenta Donalda Trumpa, americké ministerstvo obchodu a šéfa rezortu Wilbura Rossa. Avizoval to už skôr ByteDance, materská spoločnosť aplikácie, a krok na základe súdnych dokumentov teraz potvrdila agentúra Reuters. Čínskej spoločnosti vadia kroky Trumpovej administratívy proti jej prevádzke v Spojených štátoch.

Americky prezident vydal k činnosti TikToku dva exekutívne príkazy. V prvom z nich zo 6. augusta zakázal akúkoľvek transakciu s TikTokom v USA. Nariadenie sa týkalo aj platformy Wech, ktorú vlastní čínsky internetový gigant Tencent. V druhom príkaze zo 14. augusta Trump nariadil spoločnosti ByteDance, aby americké aktivity TikToku do 90 dní predala.

Ťaženie proti aplikácii zdôvodňuje americký prezident obavami, že čínske vlastníctvo firmy predstavuje riziko pre národnú bezpečnosť, pretože čínska vláda podľa neho môže získavať informácie o amerických občanoch. Firma tvrdí, že Peking k dátam prístup nemá.

V tlačovej správe TikTok Trumpove rozhodnutie kritizoval. Bez riadneho procesu a bez akýchkoľvek dôkazov tak budú podľa platformy "o práva ukrátení" používatelia. "Výrazne nesúhlasíme s postojom vlády, že TikTok ohrozuje národnú bezpečnosť," uviedla spoločnosť.

O prevzatí jej aktivít v Spojených štátoch a ďalších krajinách jedná s ByteDance softvérová firma Microsoft. Podľa mediálnych informácií vedie čínska firma rokovania tiež so spoločnosťami Twitter a Oracle. TikTok má v Spojených štátoch 100 miliónov používateľov.

TikTok sa stáva novým ohniskom sporu medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta. Vzťahy medzi USA a Čínou sa v posledných rokoch zhoršili kvôli obchodu, autonómii Hongkongu, kybernetickej bezpečnosti a šíreniu nového koronavírusu.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.