Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
04.09.2020, 07:00

Konkurovať TikToku chce aj Google. Prináša svoju verziu krátkych videí

Priestor dostanú aj Shorts platformy YouTube.

Konkurovať TikToku chce aj Google. Prináša svoju verziu krátkych videí
Zdroj: Google

Populárna aplikácia na zdieľanie krátkych videí s názvom TikTok momentálne neprechádza najľahším obdobím. Šancu tak dostávajú firmy, ktoré sa snažia o spustenie konkurenčných služieb.

Výrazne proti TikToku zakročil americký prezident Donald Trump, ktorý sa domnieva, že si jej čínska materská firma ByteDance o amerických používateľoch zhromažďuje dáta a predstavuje tak riziko pre národnú bezpečnosť. A to si neželá. Aplikácii preto v Spojených štátoch hrozí zákaz prevádzky. Jedinou možnosťou pre pokračovanie prevádzkovania na americkom trhu je pre TikTok možnosť predaja svojich aktivít americkej firme. Záujem o jej aktivity v USA prejavila softvérová spoločnosť Microsoft. Trump sa rozhodol aj pre časové ultimátum, ktoré potrvá do 15. septembra.

Začiatkom augusta do boja proti TikToku vstúpila aj spoločnosť Facebook. Na svojich dcérskej sociálnej sieti Instagram spustila Reels. Ide o veľmi podobnú službu umožňujúcu rovnaké možnosti v nahrávaní krátkych videí a ponuke jej post produkčných úprav.

„Short Videos (Krátke videá)“

K otázkam, či svoju verziu krátkych videí chystá aj spoločnosť Google, ešte viac prispel príspevok jedného z používateľov Twitteru. Jatin Chaudhary uverejnil screenshot z Google Discover s otázkou, či ide o „TikTok od Google?“.

Google Discover zobrazuje používateľom články, videá a odkazy na základe ich preferencií a záujmu. Vďaka aktualizácii AMP (Accelerated Mobile Pages), ktorý optimalizuje načítanie statických webových stránok, tak môže Google pridať do Discover carousel „Short Videos“.

Medzi krátkymi videami v Google Discover sa zatiaľ objavili videá dvoch aplikácií. V Indii, kde je TikTok zakázaný, používajú konkurenčnú aplikáciu Trell. Väčšina videí v Short Videos teda pochádza z Trell a Tangi, služby od Google na zdieľanie DYI videí, či rôznych návodov a hackov. 

V Google Discover by sa mohli objaviť aj krátke videá platformy YouTube. Firma patriaca spoločnosti Google by chcela konkurenta TikToku s návzom „Shorts“ spustiť ešte v tomto roku. Výhodou, by podľa portálu The Information oproti ostatným aplikáciám, mohla byť možnosť výberu širokého spektra hudby, na ktorú má YouTube Music licencie.

Ako píše portál Digital Information World, služba „Short Videos“ je pekným doplnkom, ktorý v rámci kanálu Discover prinesie viac odvahy a rozmanitosti. Zatiaľ je o nej však málo informácií a tak uvidíme, ako bude ďalej vyvíjať.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.