Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
11.09.2020, 09:00

Majiteľ TikToku pri predaji aktivít v USA asi nestihne termín

O aplikáciu majú naďalej záujem firmy Microsoft a Oracle.

Majiteľ TikToku pri predaji aktivít v USA asi nestihne termín
Zdroj: Reuters

Čínska spoločnosť ByteDance zrejme nesplní lehotu na predaj svojej aplikácie TikTok, ktorú do 20. septembra stanovil americký prezident Donald Trump. Vyjednávanie sa záujemcom, ktorými sú napríklad Microsoft či Oracle komplikuje obmedzením vývozu umelej inteligencie, ktoré ku koncu augusta zaviedlo čínske ministerstvo obchodu. Informovala o tom agentúra Bloomberg s odvolaním sa na oboznámené zdroje.

Trump v polovici augusta nariadil, aby aktivity TikToku v Spojených štátoch spoločnosť ByteDance do 90 dní predala. Ak sa tak nestane, chce tieto aktivity zakázať. Americký prezident boj proti TikToku zdôvodňuje obavami, že čínske vlastníctvo firmy predstavuje riziko pre národnú bezpečnosť, pretože čínska vláda tak podľa neho môže získavať informácie o amerických občanoch.

Prípadná dohoda medzi spoločnosťou ByteDance a kupcom aplikácie TikTok musí prejsť po čínskom obmedzení vývozu umelej inteligencie kontrolou tamojších regulačných úradov, ktoré detailne prejdú jej technické a finančné aspekty. Podľa jedného zo zdrojov nebude táto hĺbková kontrola krátka.

Microsoft a Oracle o kúpe amerických aktivít TikToku aj po regulačnom zásahu Pekingu ďalej stoja, uviedli zdroje agentúry Bloomberg. Záujemcovia ByteDance požiadali, aby bol Peking ohľadom nových opatrení transparentný.

Obe strany by rady Bielemu domu predbežnú dohodu predložili do konca mesiaca. Urobiť tak ale môžu až po jej schválení Pekingom. Je tiež možné, že čínska spoločnosť od predaja odstúpi, pretože pre ňu nebude možné vyhovieť americkej a čínskej vláde, záujemcom aj akcionárom, napísal Bloomberg.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.