Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
14.09.2020, 10:28

ByteDance platformu TikTok nepredá, spojí sa s Oraclom

Zdrojový kód platformy spoločnosť ByteDance neposkytne žiadnemu zo záujemcov.

TikTok
Zdroj: TASR/AP

Čínska spoločnosť ByteDance svoje americké aktivity platformy TikTok nepredá ani Microsoftu, o ktorom sa špekulovalo, ani firme Oracle, ktorá sa objavila tiež ako jeden zo záujemcov. 

Čínska štátna televízia CGTN a ďalšie médiá s odvolaním sa na zdroje uvádzajú, že ByteDance uzavrie s americkým Oraclom partnerstvo a ten zrejme získa v čínskej firme významný podiel. Predaj amerických aktivít firmy ByteDance v lete nariadil prezident Donald Trump, a to s odkazom na obavy o národnú bezpečnosť.

Agentúra Reuters tiež s odkazom na zdroje uviedla, že zdrojový kód platformy spoločnosť ByteDance neposkytne žiadnemu zo záujemcov.

Trump minulý mesiac pohrozil, že aplikáciu na zdieľanie krátkych videí TikTok v USA zakáže, pokiaľ ju ByteDance nepredá. Trump ťaženie proti TikToku zdôvodňuje obavami, že čínske vlastníctvo firmy predstavuje riziko pre národnú bezpečnosť, pretože čínska vláda tak podľa neho môže získavať informácie o amerických občanoch. Čínska strana reagovala na konci augusta obmedzením vývozu umelej inteligencie.

Platforma TikTok, prostredníctvom ktorej medzi sebou videá zdieľajú hlavne násťroční, má v USA až 100 00 používateľov. Jej vlastník sa bráni, že by dáta o používateľoch čínskej vláde neposkytol.

Podľa zdrojov Reuters by sa mal Oracle stať technologickým partnerom čínskej firmy a spravovať dáta amerických používateľov. Americká spoločnosť sa tiež snaží získať podiel v amerických aktivitách TikToku.

Minulý týždeň médiá s odvolaním sa na zdroje uvádzali, že Peking je proti vynútenému predaju TikToku a bol by radšej, keby táto aplikácia v Spojených štátoch skončila. 

Predstavitelia Číny majú za to, že ByteDance aj Peking by po vynútenom predaji mali pocit oslabenia, uviedli zdroje. Podľa nich je Čína pripravená využiť kontrolu exportu umelej inteligencie na to, aby prípadný predaj aplikácie oneskorila, ak bude treba.

Prípadnú dohodu musia schváliť Trump a s ohľadom na reguláciu vývozu umelej inteligencii aj Peking. Biely dom, ByteDance a Oracle sa k veci zatiaľ oficiálne nevyjadrili.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.