Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
24.11.2020, 14:10

Počet ubytovaných hostí klesol o 35 percent, najviac v Bratislavskom kraji

Štatistický úrad zverejnil údaje za september.

Počet ubytovaných hostí klesol o 35 percent, najviac v Bratislavskom kraji
Zdroj: TASR

Hotelierom a prevádzkovateľom ďalších ubytovacích zariadení na Slovensku sa po skončení hlavnej letnej turistickej sezóny nedarilo. V septembri sa počet ubytovaných hostí prepadol medziročne o viac ako tretinu po augustovom poklese o 13,6 percenta. Vyplýva to z údajov štatistického úradu.

Chýbali najmä zahraniční turisti

Cestovný ruch patrí medzi sektory najviac zasiahnuté koronakrízou. V septembri 2020 využilo ubytovacie služby 378-tisíc návštevníkov, čo je medziročný pokles o 35 percent.

Je to aj dôsledok stále pretrvávajúcej výrazne nižšej návštevnosti zahraničných hostí, v septembri ich bolo až o 66 percent menej. Zahraničná klientela chýbala aj naďalej najmä v hoteloch v mestách, medziročne sa ich počet znížil o 27,5 percenta.

Minulý rok v septembri dosiahol počet návštevníkov hotelov, penziónov a ďalších zariadení takmer 600-tisíc osôb. Tento rok sa ich počet priblížil skôr úrovni zo septembra roku 2015.

Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

​V súhrne, po zohľadnení návštevnosti domácich aj zahraničných hostí, počet návštevníkov sa medziročne najmenej znížil v Žilinskom kraji (o 13,7 %), a to najmä vďaka regiónom Liptov, Orava a Turiec. Najnavštevovanejšie oblasti Slovenska, Žilinský a Prešovský kraj, evidovali spolu takmer 180-tisíc návštevníkov.

V Prešovskom kraji napriek tomu, že má na svojom území mnohé známe turistické lákadlá, klesol celkový počet návštevníkov o 23,2 %.

V týchto dvoch regiónoch boli kapacity izieb tu v septembri boli využité od 30 do 40 percent, kým napríklad v Bratislavskom a Košickom kraji len na viac ako 20 percent.

Zdroj: TASR - Miroslava Mlynárová

Bratislavský kraj s najvyšším poklesom

Návštevnosť v celej SR tvorili aj v mesiaci september najmä domáci turisti, z celkového počtu ubytovaných predstavovali takmer 80 percent. Ich počet sa však oproti vlaňajšku znížil o 14 percent na 300-tisíc.

Spomedzi ôsmich krajov iba jediný, Žilinský kraj, zaznamenal v septembri viac domácich ubytovaných hostí ako vlani (o 1 percento). V ostatných krajoch bol medziročný pokles slovenskej klientely od 7 do 17 percent, v Bratislavskom kraji pokles dosiahol takmer 50 percent.

Naďalej pretrvávala nižšia návštevnosť cudzincov, ktorých slovenské ubytovacie zariadenia evidovali v septembri 2020 len 80-tisíc. V rovnakom období minulého roka ich bol takmer trojnásobok (237-tisíc), čo najviac poznamenalo najmä hotely v mestách.

Negatívny dosah bol najviac viditeľný, ako aj po minulé mesiace v Bratislavskom kraji, v ktorom celková návštevnosť bola medziročne nižšia až o 68 percent, počet zahraničných hostí tu však klesol až o viac ako 80 percent.

Rozsiahle obmedzenia cestovania, najmä na medzinárodnej úrovni zásadne ovplyvnili aj súhrn návštevnosti od začiatku roka. Za deväť mesiacov roku 2020 sa v zariadeniach CR ubytovalo takmer 3 milióny návštevníkov, čo predstavovalo medziročný pokles o viac ako 40 percent. Medziročne sa počet domácich návštevníkov znížil o takmer 29 percent a počet cudzincov o viac ako 58
percent.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.