Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
14.01.2021, 08:52

Žena po zotretí make-upu odradí prenasledovateľa. Čínsku kontroverznú reklamu stiahli

V čínštine sa na konci spotu objaví slovo "zvracať" a stalker zmizne.

Žena po zotretí make-upu odradí prenasledovateľa. Čínsku kontroverznú reklamu stiahli
Zdroj: Youtube

Kontroverzná reklama na odličovacie obrúsky, v ktorej si žena zotrie skrášľujúci make-up, aby sa zbavila prenasledovateľa, vyvolala v Číne pobúrenie. 

Podľa kritikov sa autori spotu dopustili obviňovania obete, pretože naznačili, že si žena za nechcenú sexuálnu pozornosť mohla sama, pretože sa nalíčila. Iní používatelia sociálnych sietí spot označili za urážlivý s tým, že nenalíčené ženy prezentuje ako neatraktívne. Spoločnosť Purcotton sa za reklamu ospravedlnila a stiahla ju. Informoval o tom spravodajský web BBC.

Spoločnosť Purcotton sa prostredníctvom dvoch príspevkov na svojich stránkach na platforme Weibo ospravedlnila a uviedla, že zabezpečí, aby sa podobná situácia nezopakovala. Zo svojich stránkach reklamu, ktorú ešte predtým mnoho ľudí stihlo zdieľať, stiahla.

V reklame ide žena v noci sama a začne ju prenasledovať muž. Keď si to všimne, začne si z tváre pomocou odličovacieho obrúska stierať make-up. Keď ju stalker chytí, otočí sa k nemu už odlíčená. Postavu ženy v tejto chvíli už ale hrá muž. V čínštine sa potom na obrazovke objaví slovo "zvracať" a stalker zmizne.

Kontroverzná reklama bola zverejnená v čase, keď na čínskom internete silnie kritika sexizmu a obviňovania obetí. Vlani sa terčom kritiky v Číne stal manuál radiaci univerzitným študentkám, ako sa obliekať, aby sa vyhli sexuálnemu obťažovaniu. Univerzita v autonómnej oblasti Kuang-si na juhozápade Číny študentkám radila, aby sa obliekali čudne, nemali odhalený chrbát a hlboké výstrihy, ktorými by mohli "vyvolávať pokušenie". Akadémia umenia vo východočínskom Chang-čou medzitým uviedla, že ženy, ktoré sú krásne či sa príliš sústredia na svoj vzhľad, môžu vyvolať nechcenú sexuálnu pozornosť mužov.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.