Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
18.02.2021, 16:35

Taliansko a talianske filmy v uliciach Bratislavy

50 fotografií z výstavy “Taliansko – krajina, film, fotografia“ uvidia Bratislavčania na citylightoch na zastávkach MHD a v centre mesta.

Taliansko a talianske filmy v uliciach Bratislavy
Zdroj: Taliansky kultúrny inštitút / Šialene šťastná

Kedysi sa talianske filmy nakrúcali výlučne v ateliéroch, filmárov do ulíc a na námestia doslova „vyhnal“ po druhej svetovej vojne neorealizmus a talianska kinematografia tak vstúpila do novej éry. Presne na tento historický míľnik nadväzuje výstava “Taliansko – krajina, film, fotografia“.

Vyše sedemdesiatročný príbeh talianskeho filmu smeruje do Bratislavy. Päťdesiat fotografií zo spomínanej výstavy sa zmení na citylighty na zastávkach mestskej hromadnej dopravy a v centre mesta. Vďaka unikátnym filmovým záberom môžu Bratislavčania od 23. februára 2021 „stretnúť“ svoje obľúbené herecké hviezdy: Claudiu Cardinale, Giuliettu Masinu, Vittoria de Sicu, Micheleho Placida, či Pierfrancesca Favina a na chvíľku sa preniesť do rôznych kútov Talianska.

„Pred rokom sme v uliciach Bratislavy a Košíc zorganizovali úspešnú výstavu fotografií Paula Ronalda s názvom Osem a pol Federica Felliniho. Vzhľadom na zložitú a pretrvávajúcu epidemickú situáciu prinášame v tomto období ďalšiu výstavu, ktorá sa zrodila zo spolupráce s Centro Cinema v Cesene a jeho riaditeľom Antoniom Maraldim,“ povedal Marco Gerbi z Talianskeho kultúrneho inštitútu a pripomenul, že niektoré zábery zachytávajú scény z filmov, ktoré boli v minulosti súčasťou prehliadok MittelCinemaFest alebo Cinevitaj zameraných na prezentáciu súčasnej i klasickej talianskej kinematografie.

Zdroj: Taliansky kultúrny inštitút / Prchavé okamihy šťastia

​Výstava sa zameriava na dokumentáciu rôznych lokalít, ktoré si vybrali filmové štáby pre svoje snímky a tiež poukazuje na prácu niekoľkých generácií filmových fotografov. Obsahuje fotografie z obdobia rokov 1943 (L. Visconti – Posadnutosť) až 2019 (M. Bellocchio – Prvý zradca) a pokrýva takmer celé územie Talianska od Valle d´Aosta až po Sicíliu.

Pôvodná výstava “Filmové štáby na cestách po Taliansku, 1943 – 2019” sa už v rôznych podobách objavila v USA, Číne, Taliansku, vo Francúzsku, v Albánsku a v Maďarsku. Ako hovorí riaditeľ Centro Cinema Antonio Maraldi, výstava má byť svedectvom o novej forme filmovej produkcie: „Má dokumentovať rôzne oblasti a regióny Talianska, ktoré boli pre filmové štáby atraktívne a zároveň vyzdvihnúť prácu niekoľkých generácií filmových fotografov, ktorí sa striedali na pľaci v rozmedzí takmer osemdesiatich rokov. Výstava mapuje územie Apeninského polostrova, výber tvorí fascinujúci album maličkých dediniek a veľkých miest, lokalít, známych aj neznámych tvárí úžasného sveta filmu.“

Zdroj: Taliansky kultúrny inštitút / Vitajte na juhu

​Centro Cinema (Filmové centrum) v meste Cesena je inštitúcia zriadená obecným úradom a zaoberá sa spravovaním fotografického archívu, ktorý vznikol na začiatku 90. rokov. Od tej doby sa fotografický archív rozšíril a dnes ho tvorí viac než 600-tisíc negatívov a fotografií. 

Organizátorom výstavy je Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave, ktorý v nadväznosti na výstavu prinesie tri talianske snímky prostredníctvom platformy Kino-doma.sk:

  • 4. 3. 2021 o 20.20 hod. - Prchavé okamihy šťastia, réžia: Daniele Luchetti, 2019
  • 6. 3. 2021 o 20.20 hod. - Súkromná záležitosť, réžia: Paolo a Vittorio Tavianovci, 2017
  • 9. 3. 2021 o 20.20 hod. - Vitajte na juhu, réžia: Luca Miniero, 2010
Zdroj: Taliansky kultúrny inštitút / Súkromná záležitosť

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.