Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
05.04.2021, 10:58

Facebooku unikli dáta od viac ako pol miliardy používateľov. Bolo medzi nimi aj telefónne číslo Marka Zuckerberga

Ide o ďalší príklad nedostatočného zabezpečenia súkromných údajov na tejto sociálnej sieti.

Facebooku unikli dáta od viac ako pol miliardy používateľov. Bolo medzi nimi aj telefónne číslo Marka Zuckerberga
Zdroj: Adweek

Podľa zahraničných médií unikli na verejnosť zo sociálnej siete Facebook informácie o viac ako 500 miliónoch používateľov. Na internete sa objavilo aj telefónne číslo Marka Zuckerberga, ako aj ďalšie osobné údaje - vrátane jeho mena, polohy a podrobností o sobáši, dátume narodenia a ID používateľa Facebooku.

O úniku informácií ako prvý informoval portál Business Insider, podľa ktorého boli zverejnené súkromné údaje 533 miliónov používateľov zo 106 krajín. Medzi osobnými údajmi sa vyskytovali telefóne čísla, mená používateľov, geolokačné údaje, mailové adresy či dátumy narodenia.

Keď Insider kontaktoval kvôli tejto správe spoločnosť Facebook, hovorca sociálnej siete povedal, že ide "o staré informácie z roku 2019, tento problém sme našli a opravili v auguste 2019". Informácie o Zuckerbergovi hovorca Facebooku nekomentoval.

Na uniknuté dáta upozornil na Twitteri Alon Gal, technologický riaditeľ spoločnosti Hudson Rock, ktorá chráni firmy pred cyber kriminalitou, ešte v sobotu.

Spoločnosť Facebook sa potýka s problémami ohľadne zabezpečenia súkromných údajov dlhodobo. Jedna z najvýraznejších káuz uniknutých dát sa týkala britskej analytickej spoločnosti Cambridge Analytica, ktorá získala prístup k údajom 87 miliónov používateľov bez ich vedomia a súhlasu.

Vtedy Facebook zaplatil v USA pokutu 5 miliárd dolárov a zaviazal sa, že v budúcnosti bude bojovať  proti porušovaniu ochrany údajov. Tiež uviedol, že podnikne aj ďalšie kroky v prípade možného zneužitia a zavedie silnejšiu ochranu, aby tak zabránil zneužitiu dát používateľov siete v budúcnosti.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.