Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
21.04.2021, 10:55

Prieskum: Mladí chcú bývať vo vlastnom, uľahčí im to situáciu pri založení rodiny

Spoliehajú sa predovšetkým na pomoc rodiny.

Prieskum: Mladí chcú bývať vo vlastnom, uľahčí im to situáciu pri založení rodiny
Zdroj: Elite Daily

Mladí Slováci do 30 rokov stále túžia po vlastnom bývaní. Vlastniť nehnuteľnosť chce viac než 70 percent z nich a vo väčších mestách chcú najmä menšie byty, najmä jednoizbové a dvojizbové. V menších mestách je situácia opačná a mladí si berú hypotéku aj na väčšie byty. Hypotekárna aktivita sa opäť rozbehla od začiatku roka, čomu napomáhajú aj stále nízke úrokové sadzby. Priemerná výška prvej hypotéky je vo väčších mestách 66 000 eur, v menších 54 000 eur. Pri dofinancovaní kúpy bytu  sa mladí spoliehajú predovšetkým na výpomoc rodinných príslušníkov.

Dáta vychádzajú z aktuálneho orientačného prieskumu UniCredit Bank, ktorá analyzovala situáciu ľudí vo veku 21-30 rokov na vzorke 880 respondentov.

Pandémia úverovanie mierne spomalila, ale záujem o financovanie vlastného bývania je stále vysoký. Aké sú však možnosti mladých ľudí, ktorí premýšľajú o vlastnom bývaní? Z posledného prieskumu spoločnosti UniCredit Bank vychádza, že 70 percent mladých do 30 rokov by chcelo ako štartovacie bývanie vlastniť 1-2 izbové byty, ktoré sú však paradoxne cenovo najdrahšie v prepočte na m2. Žiadosť o prvú hypotéku si podávajú vo veku 26-31 rokov, z toho 68 percent takých žiadateľov tvoria páry.

„Mladí Slováci v nehnuteľnostiach vidia hmatateľnú investíciu, túžia po vlastnom bývaní a na tento cieľ sú z veľkej väčšiny pripravení využiť výpomoc od rodiny v podobe založenia nehnuteľnosti alebo využitia rodinných finančných prostriedkov. Akonáhle sa zastabilizujú v prvom zamestnaní a príjem im to dovoľuje, chcú si zabezpečiť prvé bývanie cez hypotekárny úver a  nízke úrokové sadzby  ich na to priam navádzajú,“ hovorí Zuzana Ďuďáková, tlačová hovorkyňa UniCredit Bank.

Podpora rodičov hrá podstatnú úlohu

Ceny nehnuteľností závisia od niekoľkých kritérií – veľkosť mesta, lokalita, dostupnosť dopravy, občianska vybavenosť, bezpečnosť. Hoci by nemalo byť prekvapujúce, že sa mladí sťahujú do väčších miest kvôli vyššiemu vzdelaniu alebo lepším ponukám práce, aj oni premýšľajú o alternatívach, ktoré by mohli zlepšiť ich finančnú situáciu. Preto vo väčších mestách žiadajú menšie byty a, naopak, v menších si môžu dovoliť vybrať byt s väčšou metrážou. Priemerná cena hypotéky sa napríklad v Bratislave alebo Košiciach pohybuje okolo 66 000 eur, v menších mestách do 54 000 eur.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.