Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
27.04.2021, 11:28

Apple vydáva diskutovanú aktualizáciu pre iPhone. Čo to znamená pre Facebook?

​Mark Zuckerberg firmu Apple obvinil, že novými pravidlami sleduje svoje vlastné obchodné záujmy.

Apple vydáva diskutovanú aktualizáciu pre iPhone. Čo to znamená pre Facebook?
Zdroj: Dazeinfo

Americká technologická spoločnosť Apple vydala v pondelok novú softvérovú aktualizáciu operačného systému pre telefóny iPhone. V rámci iOS/iPadOS 14.5 pridala množstvo nových funkcií, ako napríklad aktualizácie Siri, Apple News či pridala podporu ovládačov herných konzol. Vylepšenia sa týkajú aj Apple Watch či Apple TV.

Najzásadnejšou je zmena ochrany súkromia osobných údajov používateľov. Apple im chce poskytnúť väčšiu transparentnosť a kontrolu nad aplikáciami, ktoré sledujú ich aktivity na marketingové účely. Očakáva sa, že nové pravidlá budú mať veľké dôsledky na spôsob fungovania mobilnej reklamy.

Spoločnosti, ktoré sa spoliehajú najmä na online reklamu uviedli, že zmena ochrany súkromia zníži účinnosť a ziskovosť cielených reklám. Aktualizácie sa okrem firiem v mediálnom a reklamnom priemysle obávala najmä Zuckerbergova spoločnosť Facebook.

​Nový systém totiž vyžaduje, aby aplikácie získali od používateľov súhlas na sledovanie ich digitálnych aktivít. Nové pravidlá by podľa serveru CNBC mohli obmedziť schopnosť giganta Facebook zameriavať reklamu na vhodných používateľov, čo by mohlo znížiť jeho príjmy.

Analytici spoločnosti MKM uviedli, že softvérová aktualizácia Apple sa najviac dotkne firiem Facebook a Snap, potom spoločností Twitter a Pinterest. Najmenej ohrozené sú v tomto prípade Google a Amazon.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 50% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.