Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
31.03.2003, 00:00

Kampane Piata žena,Urobme TO a Ži a nechaj žiť sú zavádzajúce

Mediálne kampane týkajúce sa rasizmu, týrania žien a nerovnomerného postavenia žien v spoločnosti, ktorých autormi sú občianska Iniciatíva piata žena, Neformálne ženské hnutie Urobme TO! a Občianske združenie Ži a nechaj žiť, sú podľa predstaviteľov Slovenského centra (SC) PEN International klamlivé a zavádzajúce.

Vo vyhlásení Mediálnej rady SC tejto medzinárodnej organizácie bojujúcej za slobodu slova sa uvádza, že slovenskí občania sú vystavení sérii nepravdivých kampaní založených na irelevantných štatistikách a faktoch. "Potvrdzuje sa naše varovanie, že kampaň hnutia Urobme TO! v závere minulého roku nebola výnimočným excesom, ale len lakmusovým papierikom toho, ako sa na Slovensku dá manipulovať s verejnou mienkou," píše sa vo vyhlásení rady. Podľa nej táto kampaň mala u divákov a poslucháčov vedome vytvoriť dojem, že fiktívne trpiace postavy zobrazené v televíznom spote sú skutočne žijúcimi osobami a citovo tak vydierať divákov i poslucháčov.

"V jej stopách sa rozbehla ďalšia klamlivá kampaň s úlohou vnútiť ľuďom dojem, že každá piata slovenská žena je týraná. Ide však o vedomú lož s charakterom šírenia poplašnej správy," tvrdia zástupcovia SC PEN International. Dodávajú, že ak by to bola pravda, nemohla by ostať bez okamžitej reakcie príslušných štátnych orgánov. "Táto kampaň s charakterom pohlavného rasizmu vedome zatajuje skutočnosť, že obeťami domáceho násilia sú aj deti a muži, pričom surovými páchateľkami sú nezriedka ženy," uvádza sa v ich stanovisku s tým, že štatistika, na ktorú sa iniciatíva Piata žena odvoláva, nemá priamu súvislosť so Slovenskom a preto je pochybná.

Kritika novinárov a spisovateľov združených v SC PEN International sa dotkla aj najnovšej kampane proti rasizmu Občianskeho združenia Ži a nechaj žiť, ktorá tvrdí, že osem z desiatich Slovákov sú rasisti. "Uvedený a veľmi pochybný pomer znamená, že rasistami sú aj príslušníci národnostných menšín, ktorých toto hnutie chce chrániť. To môže mať za následok podvedomý komplex kolektívnej viny, čo je v priamom rozpore s deklarovaným cieľom kampane," vyhlásili predstavitelia SC PEN International. Podľa nich tu dokonca ide o podozrenie z hanobenia národa a rasy.

V závere vyhlásenia sa píše, že "žiadna sebelepšie mienená kampaň nemôže vychádzať z lží a nezodpovedných generalizácií". Členovia SC PEN International preto dôrazne nesúhlasia s najnovšími kampaňami využívajúcimi klamstvá, falošné interpretácie a pochybné údaje. "V súlade s Chartou PEN International vyhlasujeme, že tak, ako sme považovali za svoju povinnosť bojovať za slobodu slova na Slovensku, keď bola vážne ohrozená, tak budeme bojovať za zachovanie etických hraníc využívania slobody slova všetkými dostupnými prostriedkami. Tí, ktorí slobodu slova ohrozujú a zneužívajú, musia za to niesť zodpovednosť," uvádza sa v závere dokumentu.

PEN International je celosvetovou organizáciou, ktorá bojuje za slobodu prejavu a podporuje mnohých aktivistov v krajinách s nedemokratickým politickým systémom. Jej Charta hovorí, že sloboda slova predpokladá dobrovoľnú zdržanlivosť a členovia organizácie sa preto zaväzujú bojovať proti nešvárom slobodnej tlače, akými sú lživé informácie, úmyselné klamstvo a skresľovanie faktov v záujme politických a osobných cieľov.

Zdroj: TASR

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.