Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
11.07.2016, 16:24

Rekordná pokuta na Slovensku. Rajo s reťazcami má zaplatiť 10 miliónov eur

Reťazce s výrobcom Rajo mali dohodnutú cenu mliečnych výrobkov. Kartelovú dohodu dokázal Protimonopolný úrad z mailovej komunikácie.

Rekordná pokuta na Slovensku. Rajo s reťazcami má zaplatiť 10 miliónov eur
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Na Slovensku sa ukázala kartelová dohoda. Ceny mliečnych výrobkov vo viacerých reťazcoch na Slovensku boli dohodnuté. Osem reťazcov totiž malo mať kartelovú dohodu s mliekárňou. Išlo v nej o to, že mliečne výrobky - niektoré druhy mlieka, masla a smotany - bude každý predávať za rovnaké ceny. Vyplýva to zo správy Protimonopolného úradu.

Konkrétne ide o bratislavskú mliekáreň Rajo a reťazce Kaufland, Tesco, Billa, Terno, Coop Jednota, CBA, Moja Samoška a niekdajší Carrefour. Dohoda medzi Rajom a reťazcami mala byť platná medzi rokmi 2009 - 2014.

Aktualizácia:

Ako uvádza Protimonopolný úrad SR na svojej webovej stránke, dňa 13. 6. 2016 vydal rozhodnutie, ktorým uložil 9 podnikateľom pokutu vo výške skoro 10 miliónov eur. Jeden z účastníkov konania sa urovnal, pričom mu bola znížená pokuta o 50 %.

Úrad v rámci daného prípadu vykonal niekoľko typov analýz. Najrozsiahlejšou a najdôležitejšou bola analýza zaistenej e-mailovej komunikácie, pričom úrad disponoval vyše 150 e-mailami/e-mailovými vláknami týkajúcimi sa preskúmavaných produktov. E-maily preukazovali existenciu dohôd medzi dodávateľom a odberateľmi. Kľúčovou v tomto prípade bola komunikácia, ktorá zahŕňala nastavenie určitej pultovej ceny od konkrétneho dátumu na celom trhu.

Z komunikácie medzi účastníkmi konania vyplýva stratégia nastavenia určitej minimálnej úrovne pultových cien tak, aby maloobchodníci na svojich prevádzkach neboli nútení znižovať pultové ceny, a tým znižovať svoju profitabilitu.

Rozhodnutie Protimonopolného úradu SR nie je právoplatné. Nakoľko sa jedná o prvostupňové rozhodnutie, proti ktorému účastníci konania môžu podať rozklad, úrad neuvádza v tejto fáze ďalšie podrobnosti k predmetnému rozhodnutiu.

Viac informácií o prípade si prečítate na stránke hnonline.sk.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.