20.10.2016, 09:57

Tesco, Kaufland, Lidl, Billa. Ktorý reťazec zarába najviac? (analýza)

Analytici portálu IndexPodnikatela.sk pripravili rebríčky obchodných reťazcov podľa tržieb a ziskov za rok 2015.

Tesco, Kaufland, Lidl, Billa. Ktorý reťazec zarába najviac? (analýza)

Dáta pre analýzu získali analytici IndexPodnikatela z najaktuálnejších účtovných závierok jednotlivých obchodných reťazcov umiestnených v Registri účtovných závierok, pričom obdobie, za ktoré sú jednotlivé závierky vypracované sa môže mierne líšiť, nakoľko ich účtovné obdobie môže začínať v rôznych mesiacoch. V analýze si posvietili na 4 obchodné reťazce, konkrétne Tesco, Kaufland, Lidl a Billa.

Tesco s najvyššími tržbami

Ako informoval Branislav Vaculčiak, zakladateľ portálu IndexPodnikatela.sk, z hľadiska tržieb je na tom najlepšie Tesco Stres SK – 1,338 miliardy eur. Na druhom mieste sa nachádza Lidl Slovenská republika, v tesnom závese nasleduje Kaufland. „Tesco si však z hľadiska zisku po zdanení vodcovstvo neudržalo, práve naopak. Dosiahlo stratu viac ako 44 miliónov eur a obstálo najhoršie spomedzi porovnávaných obchodných reťazcov,“ dodáva Branislav Vaculčiak. Ostatné tri obchodné reťazce zaznamenali zisk, pričom najvyšší dosiahol Lidl.

Zdroj: IndexPodnikatela

V rentabilite dominuje Lidl, Tesco prepadá

„Čo sa týka rentability alebo ziskovosti jednotlivých obchodných reťazcov, pre jej porovnanie sme si zvolili ukazovateľ rentability aktív (ROA),“ vysvetľuje Branislav Vaculčiak. Tento ukazovateľ, podľa jeho slov, hovorí o tom, koľko centov čistého zisku vyprodukuje 1 euro majetku. Najlepšie je na tom obchodný reťazec Lidl, pričom na 1 euro majetku pripadá až 17 centov čistého zisku. Nakoľko Tesco dosiahlo stratu, jeho ukazovateľ rentability aktív ma negatívny charakter a dosahuje hodnotu - 5%. „Práve tento ukazovateľ považujeme za najdôležitejší, pretože najviac vypovedá o efektívnosti hospodárenia jednotlivých obchodných reťazcov. Aj preto môžeme konštatovať, že najlepšie je na tom Lidl a naopak, najhoršie obchodný reťazec Tesco,“ uzatvára Branislav Vaculčiak.

Zdroj: IndexPodnikatela

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.