Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
27.04.2017, 13:35

Tesco predáva nedokonalú zeleninu a ovocie. Nedokonalú tvarom

Reťazec realizuje projekt Perfectly Imperfect v rámci boja proti plytvaniu potravinami. Ako jediný reťazec u nás. Pozrite si, ako takáto zelenina a ovocie vyzerá.

Tesco predáva nedokonalú zeleninu a ovocie. Nedokonalú tvarom
Zdroj: Tesco Stores SR

„Projekt Perfectly Imperfect ponúka zákazníkom za zvýhodnenú cenu jablká, mrkvu, červenú repu a zemiaky nedokonalého tvaru, ale plnohodnotnej chute,“ približuje Martin Krajčovič, hovorca Tesco Stores SR. Aktuálne je rad Perfectly Imperfect dostupný v 25 prevádzkach Tesco na Slovensku. Zeleninu dodáva slovenský výrobca Vitazel a ponuka sa má postupne rozširovať o ďalšie sezónne produkty.

„Týmto rozhodnutím sa snažíme pomôcť našim dodávateľom obmedziť množstvo znehodnotených potravín. Ovocie a zelenina v dobrej kvalite sú často vyhadzované, pretože nespĺňajú estetické kritéria ako sú štandardizovaná veľkosť, váha alebo tvar, pritom sú v dobrom stave a sú vhodné ku konzumácii,” hovorí Patrik Dojčivovič, komerčný riaditeľ spoločnosti Tesco pre čerstvé potraviny.

„Na Slovensku sme jediní, kto ponúka takéto ovocie a zeleninu. Radi sa ale podelíme o naše know how aj s inými, pretože boj proti plytvaniu s potravinami berieme veľmi vážne. Až tretina jedla sa celosvetovo vyhodí, pričom množstvo z nich sú stále zdravé a chutné pre ľudskú konzumáciu. To sa týka aj radu Perfectly Imperfect,“ dodáva Martin Krajčovič.

Inšpirácia na realizáciu projektu Perfectly Imperfect prišla z Tesca z Veľkej Británie, kde je tento projekt aplikovaný už dlhšie a teší sa popularite. Priemerné týždňové predaje zemiakov sú cca 1% z predajov balených; mrkva cca 14% z predajov balenej mrkvy; repa cca 8% z predaja repy.

​​Od spustenia projektu sa z „Perfectly Imperfect“ zeleniny predalo dokopy 27 942 ks, z toho mrkva v kilovom balení 16 703 ks, repa červená v kilovom balení 5 974 ks a zemiaky v dvojkilovom balení 5 265 ks. Zo sortimentu ovocia sú v ponuke iba jablká sieť 1kg, z ktorých sa predalo 19 251 ks.

Sortiment Perfectly Imperfect je v rámci Európy dostupný ešte v Českej republike, Maďarsku a Poľsku. „Rovnako, aby sme znížili plytvanie potravinami, tak v súčasnosti darujeme denne potravinové prebytky z viac ako 285 obchodov Tesco v strednej Európe, do konca roka by tento počet obchodov mal stúpnuť na 340. Tesco sa zaviazalo, že do roku 2020 sa budú schopné podieľať všetky obchody Tesco na darovaní potravinových prebytkov,“ dopĺňa Martin Krajčovič.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.