Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
24.05.2017, 10:01

Lidl: Máme to potvrdené. Virálne video, ktoré testuje ovocie a zeleninu, je zavádzajúce

Autor videa, ktorý na YouTube vystupuje pod menom „7air TV“ hneď v úvode hovorí o ohrozovaní zdravia a života všetkých nás.

Lidl: Máme to potvrdené. Virálne video, ktoré testuje ovocie a zeleninu, je zavádzajúce
Zdroj: youtube.com

Spoločnosť Lidl Slovensko informuje, že video, ktoré sa šíri internetom a meria kvalitu ovocia a zeleniny dostupné v samotnom reťazci, je zavádzajúce.

„Výsledky meraní prístrojom Greentest Eco a postup autora vystupujúceho na YouTube pod menom „7air TV“ spochybnili výsledky testov z akreditovaného laboratória (rozdiely v nameraných hodnotách sa pohybujú na úrovni mnohých stoviek percent) a tiež stanovisko Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Slovenskej republiky. Prezentované „zistenia“ nemajú žiadnu výpovednú hodnotu, meranie prebehlo v rozpore s odbornými postupmi a dokonca aj s návodom na použitie daného prístroja,“ uvádza spoločnosť Lidl, ktorá zároveň skúma právny aspekt celého prípadu a zvažuje ďalšie kroky.

Ovocie a zeleninu, ktoré podľa prístroja (podľa návodu meria koncentráciu rôznych solí; rádioaktivitu na pozadí alebo v predmetoch, jedle, stavebných materiáloch a pod.) prekročili odporúčané normy pre výskyt dusičnanov, nechal Lidl otestovať nezávislým akreditovaným laboratóriom. 

„Výsledky oficiálneho testovania pri dodržaní vedeckých metód boli výrazne odlišné oproti meraniam spomenutého prístroja. Napríklad pri jahodách vykázalo laboratórne testovanie (výsledky z 23.5.2017) hodnotu 93 mg/kg, kým prístroj vo videu uvádzal hodnoty 290 resp. 300.“

Autor videa, podľa Lidla, urobil viacero zásadných chýb. Napríklad testoval vzorky, ktoré sú v obale, nedodržal metodiku štandardného testovania a tiež samotného návodu prístroja.

Sanovisko Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Slovenskej republiky (ŠVPS SR): „Na predvádzanom zariadení na videu vidno prístroj, ktorý po odmeraní vzoriek ovocia aj rôznej zeleniny ukazuje varovania o nebezpečnosti potraviny. Prístroj má zrejme nastavené limity, ktoré však nie sú uvedené v žiadnej legislatíve. Celý princíp a postup merania nie je jasný, nie je známe, akým spôsobom bola vykonaná kalibrácia a ďalšie charakteristiky stanovenia dusičnanov týmto prístrojom. Správnosť a presnosť uvedeného zariadenia by bolo možné posúdiť len na základe porovnania prístrojom nameranej hodnoty s hodnotou, ktorá bola získaná analytickou metódou podľa uvedenej štandardizovanej európskej normy stanovenia dusičnanov. Prístroj relatívne môže slúžiť na rýchlu orientáciu zistenia obsahu dusičnanov, súčasne je však táto informácia pre spotrebiteľa zavádzajúca v súvislosti s vyhodnotením nálezu, pretože nastavené limity na prístroji nezodpovedajú legislatívnym limitom pre dusičnany, ktoré sú platné pre jednotlivé druhy ovocia a zeleniny.“

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.