Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
29.09.2021, 08:32

SND otvorilo 102. sezónu novými vizuálmi aj videom

Divadlo predstavuje premiéry aj prostredníctvom vizuálov už tretí rok.

SND otvorilo 102. sezónu novými vizuálmi aj videom
Zdroj: SND

Slovenské národné divadlo spustilo po prázdninách už 102. sezónu s programom nabitým novými predstaveniami. Tretí rok po sebe SND navyše odhaľuje svoje baletné, činoherné a operné premiéry aj prostredníctvom výrazných plagátov.

Tie si divadlo vytvára interne, pričom proces výroby zastrešuje oddelenie vizuálnej komunikácie, ktoré vzniklo v roku 2018.

„Teraz má toto kreatívne oddelenie tri dizajnérky a dvoch kameramanov – režisérov, ktorí sa starajú o audiovizuálny obsah. Do spolupráce si privolávame občas ďalších výtvarníkov, alebo jednotlivé iné profesie, ale obsah a kreatívu vytvárame inhouse," približuje Barbora Šajgalíková, riaditeľka komunikácie a obchodu SND.

Zdroj: SND

​Zjednotený postup pri tvorbe vizuálov prispieva k tomu, že divadlo pôsobí čitateľne ako celok. Hoci musia byť jednotlivé inscenácie od seba dostatočne rozlíšené, podľa Šajgalíkovej je tiež podstatné, aby sa vo vizuálnom pretlaku mesta dalo okamžite identifikovať, že ide o plagát SND.

„Komunikácia divadla je celoročná, takže musí byť zároveň nastavená tak, aby vás neprestala baviť' po jednom plagáte," dodáva.

​Predošlú sezónu výrazne poznačila pandémia a celková neistota sa preniesla aj do vizuálov, ktoré boli prevažne abstraktné. Preto tentoraz patrilo medzi ciele pridať na plagáty opäť konkrétne portréty a figúry. Kreatívny tím však nezostal iba pritom.

Pridaná vrstva

Pri výbere fotografa padla voľba na Jakuba Gulyása, s ktorým SND spolupracovalo už na niekoľkých projektoch. V tomto prípade sa však zhostil aj vytvorenia pridanej vrstvy.

Zásahy do fotografií robil fyzicky - sypal na ne kvety alebo trblietavý prah, trhal papier, vypaľoval doň diery či komponoval nitky do tanečných figúr. Hotové montáže napokon znova zaznamenal a až z týchto záberov vznikali plagáty.

Zdroj: SND

​„V divadle je práca s metaforou a vrstvením odkazov nosným princípom tvorby, tu mi to teda prišlo veľmi analogické," vysvetľuje Šajgalíková. 

Vizuálna atraktivita je podľa nej tiež niečo, čo má veľkú spätosť s divadlom, keďže výtvarná zložka je kľúčovou súčasťou javiskového diela. ​„Zároveň je dôležité, aby plagát komunikoval bez prílišnej popisnosti a aby uchovával istú nedopovedanosť," uzatvára riaditeľka komunikácie a obchodu SND.

Vizuály
Art direction: Barbora Šajgalíková
Foto a montáž: Jakub Gulyás
Foto balet: Marian Furnica
Styling: Milan Štefan
Vizáž: Jana Olšinská, Veronika Kučerová, Mima Fošnárová
Produkcia: Zuzana Barysz, Simona Nagyová, Tereza Píchová, Romana Špačková

Video
Kamera, réžia, strih: Boris Holečko (Slepačí bujón)

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.