Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
28.07.2017, 00:05

Digitálne hranice Európy

Problém českých televízií na Slovensku súvisí so snahou o vytvorenie jednotného trhu.

Digitálne hranice Európy
Zdroj: Reuters

Kontroverzia, ktorá sa rozpútala po rozhodnutí slovenských vysielateľov vyzvať operátorov na zastavenie šírenia českých televízií na území Slovenska, nateraz utíchla. Zúčastnené strany dospeli k dohode, ktorá zabezpečila, že české komerčné televízie Nova a Prima budú na Slovensku prítomné len cez svoje lokalizované verzie, ktoré majú práva aj pre územie SR.


Dôvody, prečo táto situácia nastala, sú dobre známe. Jazykovo blízke vysielanie českých staníc výrazne rozširuje možnosti výberu pre slovenských televíznych divákov a je žiadané. A to až do tej miery, že kábloví a satelitní operátori ho doteraz často aj bez súhlasu samotných televízií zaraďovali do svojej ponuky, pretože inak, ako sami tvrdia, by neboli konkurencieschopní. Lenže existencia exkluzívnych práv na teritoriálnom princípe spôsobuje právnu kolíziu vysielania českých kanálov, ktoré práva na šírenie programov na území Slovenska nemajú, v porovnaní s vysielaním domácich vysielateľov, ktorí ich majú.


Súčasná dohoda medzi operátormi a vysielateľmi však nemusí byť zárukou večného mieru. Lokálnym špecifikom je v celej záležitosti len dopyt slovenských divákov po vysielaní českých televízií. Všetko ostatné má európsky charakter, s ktorým úzko súvisí otázka, ako sa dá budovať voľný trh, keď digitálne dáta, teda niečo, čo sa dá za normálnych okolností presúvať bez akýchkoľvek nákladov, neviete legálne poslať elektronickou sieťou zákazníkovi v susednom štáte.


Duševné vlastníctvo
V EÚ momentálne funguje 28 rôznych systémov práv duševného vlastníctva, z ktorého každý poskytuje ochranu na území jedného členského štátu. Na úrovni EÚ už k základnej harmonizácii došlo, ale iba v tom zmysle, že každý štát musí rozoznávať a chrániť istý rozsah práv ich nosit

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.