Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
09.08.2017, 15:32

Mafiáni sa vrátia na obrazovky. Druhá séria má názov Súmrak bossov

Dvanásť nových častí začne RTVS vysielať od 21. septembra.

Úspešný dokumentárny cyklus Mafiáni sa vráti na obrazovky RTVS v druhej sérii. Pokračovanie cyklu o fungovaní organizovaného zločinu a najmä o jeho prieniku do všetkých sfér nášho spoločenského, politického i hospodárskeho života dostane priestor na obrazovkách RTVS vo štvrtky od 21. septembra o 21:25 na Jednotke.

Televízia má pripravených 12 častí, kde dostanú výrazne väčší priestor tí, ktorí so zločinom bojovali, či už úspešne alebo menej, čiže vyšetrovatelia, operatívci, prokurátori. Budú sprostredkovávať svoj pohľad na tú dobu, ako vnímali zločincov, čo si o nich mysleli a ako proti nim postupovali, ale aj na politické prostredie a na legislatívne nástroje, ktoré im v 90-tych rokoch chýbali, ako napr. inštitút korunného svedka, program na ochranu chráneného svedka, úrad špeciálnej prokuratúry alebo Špecializovaný trestný súd.

Druhá séria bude mať názov Súmrak bossov. Jednotlivé epizódy nebudú len o životných osudoch mafiánskych bossov druhej kategórie, ale aj o tom, ako sa postupne menila aj spoločnosť a aj politická vôľa potlačiť ich rozpínavosť a snahy preniknúť do najvyšších ekonomických či politických štruktúr tejto krajiny.

Jednotlivé časti sa budú zaoberať napríklad Jozefom Roháčom, bratmi Mellovcami a Černákovou franšízou na Hornej Nitre, Kočnerovým biznisom v politike a podozreniam na jeho prepojenie s podsvetím, ale vrátia sa aj k zavraždeniu Jozefa Duckého či k príbehu Bakiho Sadikiho. Predbežne sa jednotlivé časti pripravujú s takýmito názvami:

1. Jozef Roháč, vrah, ktorý rád diskutoval
2. Jozef Ducký – zabilo ho podsvetie?
3. Dunajská streda, malé mesto veľkého zločinu
4. Lajos Sátor – vrah na úteku
5. Zločin ako droga, príbeh Bakiho Sadikiho
6. Vareha – rytier von DPH
7. Bratia Mellovci - Černákova franšíza na Hornej Nitre
8. Muszka, Tóth a Zlatý trojuholník na východe SR
9. Biele kone sa tiež strieľajú
10. Sýkorky: Mocné, nebezpečné, večné
11. Trójsky kôň v krvavom tuneli
12. Marián Kočner: Biznis medzi politikou a podsvetím

Prvú sériu dokumentárneho cyklu vysielala RTVS pred rokom s podtitulom Vzostupy a pády mafie na Slovensku. Každá časť bola venovaná jednému z bossov podsvetia. Doplnená bola aj špeciálna 13. epizóda Ten, čo ťahal nitky – Príbeh Jaroslava Svěchotu. Pripomeňte si, o ktorých bossoch podsvetia bola prvá séria Mafiánov:

​Druhá séria Mafiánov ukáže Slovensko v novom tisícročí a aj to, že hoci sa brutalita 90-tych rokov a vojny medzi gangami skončili, organizovaný zločin si hľadal a našiel nové cesty a cestičky, ako zbohatnúť a ako získať politickú moc a vplyv. Ťažisko mafiánskych praktík sa preniesol najmä do ekonomiky, do podvodov s DPH, ktoré narástli do astronomických rozmerov. Alarmujúci je fakt, že štát takto stráca vyše 2 miliardy eur ročne.

Stále platí, že násilie a zločin majú dve tváre - odpudivú pre obete, príťažlivú pre páchateľov. Aj naďalej miznú ľudia, funguje princíp tzv. bielych koní, po ktorých sa zakrátko zľahne zem. Mizli aj podnikatelia, ktorí odmietli platiť mafiánom výpalné.

Krvavé udalosti uplynulého štvrťstoročia sa pomaly strácajú v minulosti. Aj preto si ich treba pripomínať.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.