31.08.2017, 17:43

Rada upozornila RTVS na porušenie objektívnosti a nestrannosti

Zákon porušila v príspevku Denník Pravda je údajne na predaj.

Rada upozornila RTVS na porušenie objektívnosti a nestrannosti
Zdroj: RTVS

Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) na svojom zasadnutí 30. 8. uložila sankcie vo forme upozornenia na porušenie zákona. Rozhodnutie RVR sa týka RTVS a vysielateľa televízie JOJ.

"RTVS porušila zákonnú povinnosť o zabezpečení objektívnosti a nestrannosti spravodajského programu v príspevku Denník Pravda je údajne na predaj v programe Správy RTVS dňa 17.12.2016," informoval Martin Dorociak z Kancelárie RVR.

V príspevku RTVS informovala, že denník Pravda je údajne na predaj a záujem o ňu má vraj finančná skupina Penta. RTVS vychádzala z informácií, ktoré uverejnil portál mediálne.sk. Ak by sa obchod podaril, finančníci by získali už tretí celoštátny denník. Vlastnia Plus 1 deň a časť denníka Sme, ďalej týždenníky Trend a Plus 7 dní a viaceré webové portály. Správa o možnom predaji Pravdy skupine Penta začína v 18:50.

Zdroj: RTVS

​Rada upozornila na porušenie zákona aj TV JOJ a viacero rádií.

V prípade spoločnosti MAC TV (vysielateľ TV JOJ) išlo o nesprávne a nedostatočné odvysielanie titulkov pre osoby so sluchovým postihnutím k programu Súdna sieň dňa 16.2.2017.

Oznámil tiež, že Rada začala viaceré správne konania. V prípade vysielateľov rozhlasových staníc Radio One, Radio One Rock a Rádio Rebeca sa konanie týka využívania pridelených frekvencií.

Možného porušenia zákona o povinnom podiele domácej hudobnej produkcie vo vysielaní sa týka správne konanie voči rádiám YES, WOW a GO DeeJay. V podobnej záležitosti sa správne konanie začalo i voči vysielateľom rádií Kiss a Frontinus, ktorí nedodali štatistiku o odvysielaných programoch obsahujúcu vyhodnotenie podielu slovenských hudobných diel.

Správne konanie začala Rada i voči RTVS vo veci možného porušenia zákona, týkajúceho sa objektívnosti a nestrannosti spravodajských a politicko-publicistických programov v súvislosti s vysielaním programu Sobotné dialógy dňa 10. júna.

Takisto voči vysielateľovi televízie JOJ za porušenie ustanovení zákona o prerušovaní programu reklamou a vysielateľovi TV Turiec za možné porušenie zákona týkajúce sa zákazu skrytej reklamy.

Rada takisto uznala za neopodstatnené 12 sťažností, resp. ich časti.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.