Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
12.09.2017, 14:30

Štátny fond má problém. V rozpočte nerátal s rekordnou návštevnosťou slovenských filmov

Na slovenské filmy už prišlo do kina cez milión divákov. Fond počítal len so štvrť miliónom za celý rok.

Štátny fond má problém. V rozpočte nerátal s rekordnou návštevnosťou slovenských filmov
Zdroj: Martin Šmatlák, riaditeľ Audiovizuálneho fondu

Kým predchádzajúci rok v slovenských kinách môžeme nazvať prelomovým, keď po rokoch útlmu dosiahli až dva slovenské filmy návštevnosť nad 50-tisíc, tento rok bude mať prívlastok rekordný. Presne 10. augusta padol skutočne výnimočný rekord. Na slovenský film prišiel do kina miliónty divák.

Milión divákov na slovenských filmoch je číslo, aké bolo v doterajšej histórii nepredstaviteľné. Na porovnanie, uplynulý rok prišlo do kín na snímky slovenskej produkcie vrátane koprodukcií 307-tisíc divákov.

Návštevnosť slovenských filmov podporuje aj Audiovizuálny fond. Z príspevkov štátneho rozpočtu prispieva kinám sumou 1 euro za každú predanú vstupenku. Minulý rok fond kinám vyplatil 217-tisíc eur. Tento rok však dosiahla už v auguste návštevnosť slovenských filmov milión divákov. S takýmto číslom fond pri tvorbe rozpočtu na ten rok nepočítal.

​Ako bude reagovať na novú situáciu, hovorí Martin Šmatlák, riaditeľ Audiovizuálneho fondu.

S: Akú sumu má AVF vyčlenenú tento rok na podporu návštevnosti slovenských filmov v kinách?

Na rok 2017 sme na podporu návštevnosti slovenských filmov v rozpočte fondu predbežne vyčlenili sumu 250-tisíc eur. Po uzávierke žiadostí a po ich kontrole fond prijal rozhodnutia o podpore návštevnosti v celkovej sume 189 016 eur. Počet divákov na slovenské filmy v kinách bol v roku 2016 síce vyšší, no nie každé kino požiadalo o túto dotáciu a niektorí žiadatelia nesplnili určené podmienky na získanie dotácie.

S: Návštevnosť slovenských filmov už prekonala hranicu jedného milióna divákov. Ako sa to dotkne prideľovania dotácií? Budete meniť podmienky?

Podmienky sme čiastočne zmenili už v roku 2017 v súvislosti s novou schémou štátnej pomoci, ktorú máme platnú od tohto roka. Úpravy sa však týkajú skôr administratívneho postupu pri schvaľovaní, poskytnutí a vyúčtovaní takejto dotácie. Základnú sadzbu podpory vo výške 1 euro za každú predanú vstupenku na slovenský film sme zatiaľ nemenili. Diskutujeme s prevádzkovateľmi kín aj s distributérmi o prípadných ďalších úpravách tohto systému. Rozhodnutie o podmienkach podpory vrátane základnej sadzby prijme rada fondu v októbri, keď bude schvaľovať štruktúru podpornej činnosti fondu na rok 2018.

S: Ako vnímate rastúci záujem o slovenské filmy?

Osobne mám z toho radosť a vnímam to ako pozitívny zlom v doterajšom vzťahu slovenské filmy a ich publikum. Myslím si však, že tento rok je naozaj výnimočná situácia, ktorá sa tak skoro asi nezopakuje. Prirodzenejší pre náš trh je totiž trend postupného, no kontinuálneho rastu počas dlhšieho obdobia.

Tento trend vo vzťahu k návštevnosti slovenských filmov pretrváva už od roku 2012, keď sa aj v distribúcii začali prejavovať pozitívne dôsledky podpornej činnosti fondu. Dnes máme viac filmov v kinách a aj ich žánrové zameranie je oveľa rôznorodejšie než na začiatku tohto desaťročia. Významným faktorom v tejto oblasti bola aj digitalizácia kín, ku ktorej fond prispel výraznou mierou najmä vo vzťahu k jednosálovým kinám, ktorým pred niekoľkými rokmi doslova hrozil zánik. Takže pokiaľ ide o slovenské filmy v slovenských kinách, rok 2017 ukázal, že naozaj je čo premietať, kde premietať a konečne aj komu premietať.

​​​Oživenie po rokoch útlmu

Návštevnosť slovenských kín má od roku 2012 stúpajúcu tendenciu. Výrazne tomu pomohla už spomenutá digitalizácia kín, ktorá prebiehala s podporou fondu od roku 2010. Kým v roku 2010 bolo na Slovensku 35 digitálnych kinosál, minulý rok ich bolo už 186. Vzrástol aj počet predstavení, zo 102-tisíc (v roku 2010) na takmer 173-tisíc (v roku 2016). Výrazne sa tak zlepšila možnosť ľudí, najmä v menších mestách, navštíviť filmové predstavenie.

Čo sa však do minul0ho roka nemenilo, bola návštevnosť slovenských filmov. A nebolo to preto, že by neexistovali. Od roku 2012 prichádza každý rok do kín vyše dvadsať slovenských filmov. Konkrétne, v roku 2012 malo premiéru 21 slovenských filmov, minulý rok ich bolo 28. Do kín však dokázali pritiahnuť len zlomok z celkového počtu divákov.

​​​Zlatá éra slovenského filmu

Slovenskému filmu začala svitať nádej minulý rok, keď zaznamenali až dva slovenské filmy výraznejší úspech a prekonali magickú hranicu 50-tisíc divákov. Učiteľku si prišlo pozrieť takmer 60-tisíc divákov a Červeného kapitána viac ako 87-tisíc. Žiadnemu slovenskému filmu sa však uplynulý rok nepodarilo dostať do rebríčka Top 10 najnavštevovanejších filmov roka. Tohtoročnému rebríčku už kraľujú štyri slovenské filmy – Všetko alebo nič, Únos, Čiara a Cuky Luky Film.

Po rokoch útlmu tak nabralo oživenie slovenského filmu raketové tempo. Z desiatich filmov uvedených do kín v prvom polroku dosiahla až polovica mimoriadny alebo významnejší úspech. V druhom polroku prichádza do kín druhá desiatka slovenských filmov. Už úspech Čiary naznačuje, že minimálne vo vzťahu k pôvodnej produkcii bude séria rekordných distribučných výsledkov pokračovať.

Čo je Audiovizuálny fond?

Audiovizuálny fond je vznikol v roku 2010 ako samostatná verejnoprávna inštitúcia zriadená osobitným zákonom. Jej cieľom je podporovať všetky súčasti procesu filmovej tvorby, produkcie a distribúcie, filmové festivaly či technologický rozvoj.

V roku 2016 vznikol nový podprogram zameraný na podporu návštevnosti slovenských filmov v kinách (dotácia 1 € za každú predanú vstupenku na slovenský film vrátane koprodukcií).

Finančné zdroje fondu tvorí stála dotácia zo štátneho rozpočtu vo výške 5 mil. eur, ktorá bude od roku 2018 zvýšená na 6 mil. eur. Ďalšími zdrojmi sú príspevky od subjektov, ktoré vo svojej podnikateľskej činnosti využívajú audiovizuálne diela: televízni vysielatelia odvádzajú 2% príjmov z reklamy (verejnoprávna televízia 5%), kiná odvádzajú 1% z každej predanej vstupenky, distributéri 1% príjmov z distribúcie diel mimo kín, prevádzkovatelia retransmisie 1% z príjmov a prevádzkovatelia VoD platforiem 0,5% z príjmov. V roku 2016 bol rozpočet fondu 7,5 mil. eur, na rok 2017 je predbežne určená suma 7,1 mil. eur na audiovizuálnu kultúru a 4,5 mil. eur na audiovizuálny priemysel.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.