09.09.2017, 14:00

Na Kysuciach nakrúcajú rozprávku Čertovské pero. Vzniká aj s podporou RTVS

Pozrite si video z prvého dňa nakrúcania česko-slovenskej rozprávky.

Na Kysuciach nakrúcajú rozprávku Čertovské pero. Vzniká aj s podporou RTVS
Zdroj: Marek Novotný/Trigon Production

Na Slovensku v týchto dňoch nakrúcajú česko-slovenskú rozprávku Čertovské pero (Čertí brko). Klasickú filmovú rozprávku, v ktorej víťazí dobro nad zlom, láska nad zlobou a humor… nad všetkým, nakrúcali filmári počas augusta v romantickom českom meste Ledeč nad Sázavou, v starej železorudnej bani Chrustenice a v týchto dňoch štáb nakrúca v slovenskom skanzene Vychylovka na Kysuciach.

​Rozprávka sa realizuje v koprodukcii Punk Film, TRIGON PRODUCTION, Českej televízie a RTVS. Rozpočet projektu je 2,3 milóna eur, RTVS film podporila sumou 161 000 eur.

​Pod scenár sa podpísali Robert Geisler a Tomáš Hodan. "Všetci si myslia, že peklo je miesto plné zlých démonov, ktoré človeka navádzajú na zlo. To sú rozprávky pre dospelých. V skutočnosti je peklo úrad, ktorý je tu preto, aby zlo spravodlivo trestal," tvrdia scenáristi.

Režisérom filmu je Marek Najbrt, ktorý má za sebou skúsenosti z celkom iných žánrov (Protektor, Polski film). Svoj postoj k nakrúcaniu rozprávky vysvetlil slovami: "Keď mi môj kamarát a spoluautor scenára Robert Geisler pred rokmi navrhol, aby sme natočili rozprávku, zdalo sa mi to absurdné. No odkedy som sa stal otcom dvoch synov, je pre mňa táto predstava logická a jednoznačne príťažlivá. Prečo sa znova nepozrieť na svet z perspektívy dieťaťa a zároveň nevyužiť svoje filmárske a životné skúsenosti na vytvorenie príbehu pre celú rodinu?"

Zdroj: Marek Novotný/Trigon Production

​Rozprávka má ponúknuť nielen chytľavý príbeh s viacerými aktualizáciami, ale tiež príťažlivé vizuálne riešenie. "Kľúčom k výtvarnému poňatiu je barok. Nie však to pre rozprávku typické - t. j. ľudové a infantilne zjednodušené. V našom prípade ide o rané baroko, ktoré je sofistikované, pre rozprávkové účely vhodne upravené a doplnené o atribúty súčasnosti," reagoval Najbrt na otázku, prečo sa rozhodli prizvať k spolupráci autora výtvarného riešenia Roberta Smolíka.

Zdroj: Marek Novotný/Trigon Production

O čom bude nová rozprávka

Príbeh zavedie diváka do pokojného mestečka Pytlov, kde miestni žijú svojím bežným životom remeselníkov a sedliakov. Možno ani netušia, že všetky ich priestupky a hriechy sú starostlivo monitorované miestnou pekelnou pobočkou ukrytou pod zemou. Hriechy v pekle zapisuje, spravodlivo a neomylne, kúzelné pero samotného Lucifera.

Každý hriešnik má v pekle založenú vlastnú zložku a vždy, keď sa zložka zaplní, čertovské komando si nasadí kúzelné rohy a chvost a vyrazí na povrch, aby hriešnika priviedlo do pekla.

Jedného dňa však čertovské pero prestane fungovať. Lucifer poverí doručením nového čertovského pera na pobočku trocha zmäteného čerta Bonifáca. Je to najlepšia úloha, aby sa mladý čert ostrieľal v ľudskom svete. Žiaľ, prvá Bonifácova skúsenosť v mestečku je, že mu miestny podvodník kúzelné pero ukradne.

Spustí sa rad udalostí, mestečko ovládnu miestni špekulanti, lenivci a podvodníci, ktorým sa dokonca podarí uväzniť aj samotného vládcu pekiel. Ostáva už len na Bonifácovi, aby v sebe našiel odvahu a lásku, oslobodil mestečko i Lucifera a získal ruku krásnej Markétky.

Zdroj: Marek Novotný/Trigon Production

​​V úlohe Bonifáca sa predstaví Jan Cina (herec, spevák a okrem iného víťaz súťaže Tvoja tvár má známy hlas), Markétku hrá slovenská herečka Judit Bárdos (Dom, Fair Play), Lucifera Ondřej Vetchý.

V ďalších úlohách sa objaví Marián Geišberg ako Markétin otec, miestnych občanov si zahrajú napríklad Jan Budař, Tomáš Jeřábek, Jan Maryško a iní. V pekle budú úradovať Václav Kopta a Jakub Žáček.

Zdroj: Trigon Production

​Rozprávka bude mať premiéru v predvianočnom čase, na budúci rok v novembri. Informácie o novom projekte poskytla Jana Motyčková, PR manažérka spoločnosti Trigon Production, ktorá je spolu s RTVS a MagicLab slovenským koproducentom.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.