19.09.2017, 09:55

Únos bude mať televíznu premiéru. Film o únose prezidentovho syna už čoskoro uvedie Jednotka

Premiéru na obrazovkách budú mať aj Všetko alebo nič a Cuky Luky Film.

Únos bude mať televíznu premiéru. Film o únose prezidentovho syna už čoskoro uvedie Jednotka
Zdroj: archív distribútorov

Film Únos režisérky Mariany Čengel Solčanskej je inšpirovaný skutočnými udalosťami únosu prezidentovho syna. V kinách mal premiéru 2. marca tohto roka a už pri svojej premiére zaznamenal mimoriadny divácky záujem. Kiná boli počas otváracieho víkendu vypredané, film si prišlo pozrieť takmer 70-tisíc divákov.

Celkovo Únos videlo v kinách 278-tisíc divákov, čím sa stal tretím najúspešnejším slovenským filmom tohto roka. Prvenstvo patrí evitovke Všetko alebo nič (337-tisíc divákov), na druhej priečke je Čiara s návštevnosťou 298-tisíc divákov, ktorá sa ešte stále premieta v kinách.

Televíznu premiéru bude mať Únos v nedeľu 1. októbra na Jednotke.

O filme Únos:

Autorka scenára a režisérka Mariana Čengel Solčanská sa inšpirovala udalosťami 90-tych rokov, najmä jednou z najväčších tráum, s ktorou sa Slovensko dodnes nevyrovnalo - únosom syna prvého slovenského prezidenta. Michala Kováča mladšieho koncom augusta 1995 násilne zavliekli do Rakúska. Pre kauzu Technopol bol totiž na neho vydaný medzinárodný zatykač, v Nemecku bol spájaný s podvodom za takmer dva milióny dolárov.

31. august 1995 zablokovalo osem mužov v dvoch autách auto syna prezidenta Michala Kováča na ceste medzi Bratislavou a Svätým Jurom. Členovia posádok pomocou vyhrážok zatiahli do jedného z áut Michala Kováča ml., kde mu dávali elektrošoky a násilne do neho vliali fľašu alkoholu. Prezidentov syn sa prebral pred policajnou stanicou v rakúskom Hainburgu.

Z organizovania únosu je podozrivá Slovenská informačná služba, ktorej vtedy šéfoval nominant HZDS Ivan Lexa. Únos mal podľa všetkých dostupných informácií a výsledkov vyšetrovania riadiť námestník riaditeľa SIS Jaroslav Svěchota. Na zapojenie tajnej služby poukázal jej niekdajší zamestnanec Oskar Fegyveres. V čase, keď sa skrýval v zahraničí, zahynula jeho slovenská spojka Róbert Remiáš, po tom, ako mu v aute vybuchla nálož. Celú kauzu sa dodnes nepodarilo vyšetriť.

Vo filme stvárňuje premiéra Maroš Kramár, prezidenta Ján Greššo, šéfa tajnej služby Milan Ondrík, uneseného syna prezidenta Juraj Hrčka a človeka blízkeho podsvetiu Dano Heriban. V ďalších rolách sa predstavili Rebeka Poláková, Milan Mikulčík, David Hartl, Vladislav Plevčík, Ady Hajdu a Ingrid Timková ako matka Róberta Remiéša.

Únos s rozpočtom 1,3 milióna eur videlo v kinách celkovo 278-tisíc divákov a na tržbách zarobil takmer 1,47 milióna eur. Úspešná snímka vznikla v produkcii spoločnosti JMB Film & TV Production, koprodukčne sa na nej podieľali RTVS a Studio 727. Finančne projekt podporili aj Audiovizuálny fond a Mnisterstvo kultúry.

Televízie na obrazovky uvedú v tomto roku alebo na začiatku budúceho aj ďalšie úspešné tohtoročné slovenské snímky. Jednotka odvysiela Čiaru režiséra Petra Bebjaka, na ktorej sa RTVS podieľala ako koproducent, Markíza má v pláne najúspešnejšiu snímku tohto roka - evitovku Všetko alebo nič, a nebude chýbať ani komédia Cuky Luky Film.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.