Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
26.10.2017, 13:49

Rezník chce spustiť Trojku s ročným predstihom. Čistý šport sa u nás neuživí

Jaroslav Rezník chce stihnúť hokejový šampionát v roku 2019.

Rezník chce spustiť Trojku s ročným predstihom. Čistý šport sa u nás neuživí
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník chce spustiť tretí televízny kanál o rok skôr, ako sľúbil v projekte, s ktorým uspel v tohtoročnej voľbe v parlamente. Trojka by tak mohla začať vysielať už v roku 2019. Rezník to oznámil vo štvrtok členom Rady RTVS.

„Prvotný zámer je spúšťať tretí kanál o rok skôr, ako mám v projekte, to znamená tak, aby už bol rozbehnutý k majstrovstvám sveta v hokeji 2019, ktoré už budú tu v Slovenskej republike,“ povedal Rezník.

Ten sa chce snažiť v priebehu roka 2018 nastaviť finančné parametre verejnoprávnej inštitúcie tak, aby bolo možné tento cieľ splniť. V RTVS vzniká päťčlenný projektový tím, ktorý bude tretí kanál pripravovať.

Programový riaditeľ RTVS Tibor Búza členom rady uviedol, že v prípade Trojky nepôjde o plnoformátový kanál zameraný výlučne na šport. „Nemôžeme mať ambíciu monokanálu. Nedá sa to uživiť v našich podmienkach,“ vysvetlil.

Ďalší kanál by tak mal byť zameraný okrem športu aj na zdravý životný štýl. Pokiaľ zámer so skorším spustením Trojky nevyjde, mala by podľa Rezníka vysielať v roku 2020, a to v minimálne dvojmesačnom predstihu pred letnou olympiádou v Tokiu.

Riaditeľka sekcie ekonomiky Radka Doehring informovala, že rozpočtové príjmy na rok 2018 sú východiskovo nastavené o 3,6 milióna eur nižšie ako v tohtoročnom rozpočte.

Dôvodom je najmä fakt, že RTVS môže zatiaľ rátať, že v rámci zmluvy so štátom dostane o 2,4 milióna eur menej ako v tomto roku. Návrh štátneho rozpočtu predpokladá 26 miliónov eur, rovnako ako vlani, ozrejmil Rezník s tým, že zmluva so štátom bola tento rok zvýšená dvoma dodatkami.

Nikto z nás v tejto chvíli nevie, či nejaké dodatky budú,“ skonštatoval pred členmi rady. „Budeme sa usilovať o to, aby suma, ktorá bude zo zmluvy so štátom, bola čo najvyššia, aby nám umožnila realizovať všetky veci, ktoré si diváci a poslucháči zaslúžia,“ ozrejmil.

Rezník momentálne vyjednáva s ministrom kultúry Marekom Maďaričom (Smer-SD) rámcovú zmluvu na roky 2018 až 2020, ako aj samotný dodatok k nej na budúci rok. „Ešte máme zhruba mesiac času, aby sme sa dohodli,“ informoval o stave rokovaní.

V RTVS nateraz plánujú, že v rámci úhrad za služby verejnosti vyberú v roku 2018 o zhruba milión eur viac ako v tomto roku. Najdôležitejšia príjmová položka budúcoročného rozpočtu by tak mohla predstavovať položku 79,3 milióna eur.

RTVS chce pritom zvýšiť počet platiacich domácností o 15.000 a počet platiacich firiem o 3000. Príjmy z TV reklamy by mali, naopak, v roku 2018 mierne poklesnúť, a to aj napriek veľkým športovým podujatiam. Príjmy z rozhlasovej reklamy, naopak, podľa východísk rozpočtu mierne narastú.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.