Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
26.10.2017, 15:11

FIlm Čiara boduje za hranicami Slovenska. Získal ocenenie na festivale v Chicagu

Z medzinárodného filmového festivalu si odniesol hlavnú cenu v kategórii Best Art Direction.

FIlm Čiara boduje za hranicami Slovenska. Získal ocenenie na festivale v Chicagu
Zdroj: Wandal production

Film Čiara už videlo v kinách viac než 320 000 divákov a je druhým najnavštevovanejším slovenským filmom tohto roka. Práve sa začína aj jeho distribúcia v českých a ukrajinských kinách.

Film po úspechu na festivale v Karlových Varoch a nominácii do "oscarovského" boja boduje aj na ďalších zahraničných festivaloch. Cez víkend získal ocenenie na prestížnom filmovom festivale v americkom Chicagu.

​Z medzinárodného filmového festivalu si odniesol hlavnú cenu v kategórii Best Art Direction architekt Václav Novak. Porota ocenila starostlivo vybrané a stvárnené lokácie, ktoré vďaka jemným detailom významne dokresľujú atmosféru filmu, no zároveň sami na seba nepriťahujú zbytočnú pozornosť. Kladne tiež ohodnotila, že film sa v jeho farebnosti vyhýba zbytočným vizuálnym klišé, ktoré by sa od film noir dali očakávať.

​​Film Čiara v Chicagu neocenila len porota, ale i diváci. Všetky premietania filmu boli počas filmového festivalu beznádejne vypredané a o pozitívne reakcie nebola núdza. Úspechy na medzinárodnej scéne môžu filmu, ktorý sa stal slovenským nominantom na Oscara, naozaj veľmi prospieť.

Do distribúcie za hranicami Slovenska sa film dostáva už v najbližších dňoch. Po úspešnej slávnostnej premiére v Prahe si ho v kinách môžu diváci v českých kinách pozrieť už od 26. októbra. Napriek tomu, že film nemal českú koprodukciu, záujem oň je veľký.

​Producentka Wanda Adamík Hrycová dodáva, že okrem českých fanúšikov sa film snaží zaujať aj početnú komunitu Slovákov žijúcich v Česku a aj takýmto spôsobom im pripomenúť ich domovinu. „Film prichádza do českých kín v pôvodnom znení s českými titulkami, takže slovenských hercov si diváci môžu vychutnať v origináli,“ ozrejmuje producentka. Čiara cez víkend premiérovala aj v Kyjeve a do ukrajinskej distribúcie sa dostane tiež v najbližších dňoch.

Čiara mala v slovenských kinách premiéru 3. augusta. Do kín si film prišlo pozrieť počas otváracieho víkendu 69 242 divákov, čím prekonal Únos aj evitovku Všetko alebo nič o takmer dve tisícky divákov. V celkovej návštevnosti sa Čiara s 320-tisíc divákmi zaradila na druhé miesto rebríčka najnavštevovanejších slovenských filmov tohto roka, prvú priečku si drží evitovka Všetko alebo nič s 337-tisíc divákmi. Treťou najúspešnejšou snímkou je Únos s 278-tisíc divákmi a štvrtou Cuky Luky Film so 114-tisíc divákmi.

​O Čiare sa pochvalne vyjadrovali aj zahraničné médiá, a to dokonca také ako Variety či Hollywood Reporter, vďaka čomu o film prejavil záujem aj distribútor zo zahraničia.

Film s rozpočtom 1,31 milióna eur produkčne zastrešila spoločnosť Wandal Production, koprodukčne sa podieľali na výrobe HomeMedia Production, RTVS a ukrajinská spoločnosť Garnet International Media Group. Výrobu filmu podporili dotáciami Audiovizuálny fond, Creative Europe, DERZKINO - Ukrainian State Film Agency a Ministerstvo kultúry SR.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.