Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
22.11.2017, 11:11

Reuters: Markízu ovládne Penta s Číňanmi, chce ju kúpiť v balíku za pol miliardy eur

Podľa agentúry Reuters kupujú slovenskú Markízu, českú Novu a ďalšie stredoeurópske televízie CEFC a Penta Investments.

Reuters: Markízu ovládne Penta s Číňanmi, chce ju kúpiť v balíku za pol miliardy eur
Zdroj: TV Markíza

Čínska energetická a investičná skupina CEFC sa podľa dnešnej správy Reuters spojila s česko-slovenskou finančnou skupinou Penta Investments, aby kúpili spoločnosť TVX.N Central Europe Media Enterprises (CME), ktorá patrí spoločnosti Time Warner. Informáciu mali potvrdiť tri zdroje.  

Jeden zo zdrojov uviedol, že CEFC je lídrom konzorcia a očakáva sa, že poskytne prevažnú časť financovania transakcie v hodnote približne 500 miliónov eur (587,60 milióna dolárov). Trhová kapitalizácia spoločnosti predstavuje 623 miliónov USD.

Akcie vystrelili nahor

Akcie CME na pražskej burze po zverejnení informácie posilnili skoro o päť percent. Penta aj Time Warner sa k správe odmietli vyjadriť. Hovorca CEFC na dotaz Reuters nereagovala.

CME pôsobí na šiestich trhoch strednej a východnej Európy, pričom najziskovejšími sú prevádzky v Českej republike a Rumunsku.

Penta, CEFC aj Time Warner odmietli správu pre Reuters komentovať.

Penta je stredoeurópska investičná skupina založená v roku 1994. Pôsobí v zdravotníctve, finančných službách, výrobe, maloobchode či na realitnom trhu a aj v tlačených a internetových médiách na Slovensku a v Česku. Okrem iného vlastní druhé najväčšie české vydavateľstvo Vltava Labe Media.

Obchody medzi Číňanmi a Pentou

CEFC už skôr kúpila od Penty svoju pražskú kanceláriu a ďalší majetok. V minulosti investovala do mediálnych skupín Médea Group a Empresa Media, spoluprácu s nimi však už ukončila.

Time Warner má 46,5-percentný podiel hlasovaní v CME, americká skupina však drží až 75-percentný podiel v spoločnosti CME na základe opcií, ktoré možno uplatniť do mája 2018.

Time Warner sa vlani v októbri dohodla s americkou telekomunikačnou firmou AT & T na svojom prevzatí za viac ako 85 miliárd dolárov. Americké ministerstvo spravodlivosti podalo tento týždeň žalobu s cieľom spojenia zablokovať.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.