Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
12.10.2021, 12:40

Stačí len raz kliknúť. Kto je zodpovedný za dezinformácie a hoaxy na sociálnych sieťach a v komentároch?

Možno vás pobavilo, keď sa internetom šírili správy o tom, že EÚ zakázala predaj krivých uhoriek. Možno ste spozorneli, keď ste videli fotky pražského nádražia plného imigrantov. Ale ak ste stále netušili, čo je to hoax, počas „doby covidovej“ ste to určite zistili.

Stačí len raz kliknúť. Kto je zodpovedný za dezinformácie a hoaxy na sociálnych sieťach a v komentároch?
Zdroj: Dreamstime

Dôvody vzniku dezinformácií a hoaxov môžu byť rôznorodé, od snahy zviditeľniť sa, cez snahu zarobiť, až po snahu účelovo ovplyvniť verejnú mienku. Naopak, dôvody ich šírenia môžu byť omnoho prozaickejšie. Stačí nedostatok overených informácií, či túžba pochopiť problémy sveta prostredníctvom banálnych vysvetlení, a pôvodca dezinformácie má odrazu vhodné médium na jej šírenie. No a čo je jednoduchšie a rýchlejšie, ako šírenie dezinformácií prostredníctvom sociálnych sietí? Veď stačí raz kliknúť.

Kto je zodpovedný

Na konci cesty dezinformácie môže byť zastúpenie extrémistov v parlamente, nenávisť voči menšinám či dokonca priame ohrozenie života a zdravia ľudí. Preto je nevyhnutné pýtať sa, kto a v akej miere je zodpovedný za následky šírenia dezinformácií. A rovnako dôležité je pýtať sa, kde končí sloboda prejavu, ktorou sa šíritelia hoaxov tak neúprosne bránia.

Na túto poslednú otázku dáva čiastočne odpoveď Ústava SR, ktorá na jednej strane zaručuje právo každého vyjadrovať svoje názory, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu, ale na druhej strane pripúšťa obmedzenie tejto slobody zákonom, ak ide o opatrenia v demokratickej spoločnosti nevyhnutné na ochranu práv a slobôd iných, bezpečnosť štátu, verejného poriadku, ochranu verejného zdravia a mravnosti.

Ak šírenie dezinformácií a hoaxov zasahuje do práv a právom chránených záujmov druhých, môže mať toto šírenie za následok vznik civilnej, ale aj trestnoprávnej zodpovednosti pôvodcu a šíriteľa dezinformácií. Môže napríklad napĺňať skutkovú podstatu prečinu šírenia poplašnej správy v zmysle Trestného zákona.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 78% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.