Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
13.10.2021, 19:15

Štát nemá diktovať komerčným rádiám, čo majú hrať, hovorí ministerka Milanová

Ministerstvo neruší kvóty pre slovenskú hudbu, ruší diktát súkromným rádiám.

Štát nemá diktovať komerčným rádiám, čo majú hrať, hovorí ministerka Milanová
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Štát nemá diktovať komerčným rádiám, čo majú hrať. Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) to uviedla v reakcii na kritiku, ktorá sprevádza návrh zrušenia povinných kvót pre slovenskú hudbu vo vysielaní súkromných rádií.

Zmena má nastať prijatím nového zákona o audiovizuálnych službách, ktorý je v súčasnosti v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Milanová zdôraznila, že rezort generálne neruší podiel slovenskej hudby v rádiách. „Ostanú zachované v rádiách RTVS, a to vo výške 35 percent, tak ako doteraz,“ uviedla ministerka, ktorá úlohu podpory domácej tvorby vidí práve v činnosti RTVS.

Ministerka pripomína, že prehodnotenie povinných kvót slovenskej hudby vo vysielaní rádií spomína aj programové vyhlásenie vlády. Uisťuje zároveň, že rezort je otvorený diskusii k tomuto návrhu v rámci medzirezortného pripomienkového konania: „Budeme sa zaoberať všetkými vznesenými pripomienkami.“

Umelci a hudobníci spustili petíciu

Podanie hromadnej pripomienky oznámili umelci, hudobníci i publicisti, ktorí zároveň spustili petíciu na podporu hromadnej pripomienky. Kritizujú v nej neodôvodnené zrušenie kvót pre súkromné rádiá, čo podľa nich vyústi do zníženia podielu slovenských pesničiek v rozhlasovom vysielaní.

„Ponechanie kvóty len u verejnoprávneho vysielateľa v zmysle návrhu ministerstva kultúry nedokáže naplniť stanovené ciele zákonodarcu s ohľadom na množstvo vysielateľov pôsobiacich na území Slovenskej republiky. Navyše, zavedením takéhoto diskriminačného opatrenia by nastala situácia, že slovenské hudobné diela by boli vysielané prevažne len na verejnoprávnych rozhlasových okruhoch s relatívne špecifickým okruhom poslucháčov,“ argumentujú autori pripomienky a signatári petície.

Poukazujú zároveň na pozitívny efekt pre autorov a interpretov a samotnú domácu tvorbu, ktorý znamenalo zavedenie povinného podielu v apríli 2016. Argumentujú i tým, že podobná, percentuálne ešte zvýšená podpora domácej hudobnej scény, funguje vo viacerých európskych krajinách, navyše jej opodstatnenosť uznal aj Ústavný súd SR.

Exministerka kultúry Ľubica Laššáková (Hlas-SD) považuje iniciatívu rezortu za barbarský návrh a vníma ho ako Milanovej ďalšie poškodenie umeleckej obce. „Vyzývam ministerku, aby sa stretla so slovenskými hudobníkmi a producentmi a až potom prijala toto brutálne rozhodnutie,“ zdôraznila Laššáková, ktorá zvažuje aj o zvolaní mimoriadneho rokovania Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.