Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
20.10.2021, 15:00

Regulátor uložil televíziám dve pokuty. Za upútavky so scénami násilia a nesprávne označenie programov

Rada pre vysielanie a retransmisiu udelila finančné sankcie staniciam Joj Plus a Wau.

Regulátor uložil televíziám dve pokuty. Za upútavky so scénami násilia a nesprávne označenie programov
Zdroj: TV JOJ

Rada pre vysielanie a retransmisiu na svojom stredajšom zasadnutí uložila vysielateľom tri sankcie na najnižšej zákonom prípustnej úrovni. Dôvodom sú ekonomické dosahy pandémie na elektronické médiá. Informovala o tom hovorkyňa RVR Lucia Michelčíková.

Pokutu vo výške 3319 eur dostal vysielateľ Mac TV a jeho programová služba Joj Plus. Dôvodom bolo, že 7. apríla trikrát odvysielal upútavku na program Vojak 4: Pohyblivý cieľ, ktorá obsahuje scény násilia. „Za totožné porušenie zákona v súvislosti s vysielaním upútaviek na rovnaký program rada vysielateľa sankcionovala aj 26. augusta,“ pripomenula Michelčíková.

Sankciu vo výške 663 eur udelila rada rovnakému vysielateľovi aj za jeho programovú službu Wau. Príčinou bolo, že odvysielal programy Aféry – VoyeurAféry – Pornoherci označené ako nevhodné pre maloletých divákov do 12 rokov, čo bolo nesprávne.

Sankciu v podobe upozornenia na porušenie zákona dostal vysielateľ Bardejovská televízna spoločnosť s programovou službou BTV za odvysielanie programu s názvom Na aktuálnu tému: Reakcie a stanoviská po zastupiteľstve, v ktorom dotknutí poslanci mestského zastupiteľstva nedostali priestor na vyjadrenie k odzneným kritickým vyjadreniam a ich stanovisko nebolo ani sprostredkované. "Tým došlo k porušeniu povinnosti zabezpečiť objektívnosť a nestrannosť spravodajského programu," dodala Michelčíková.

Rada uznala za neopodstatnené alebo sčasti neopodstatnené okrem iného tieto sťažnosti na vysielanie:

  • programov Zámena manželiek televízie Markíza, ktoré podľa sťažovateľa neboli vhodné pre detského diváka,
  • programov Ranné správy a Správy RTVS, Prvé televízne noviny televízie Markíza a Ranné noviny televízie Joj, ktoré podľa sťažovateľa zobrazením „detailných záberov očkovania ľudí môžu vyvolať traumatizujúce reakcie u maloletých a ovplyvniť ich budúci psychický alebo morálny vývin“,
  • príspevku Izrael opäť hlási vysoké čísla infikovaných v programe Správy RTVS dňa 11. augusta s respondentom Jurajom Mesíkom, ktorého sťažovateľ považuje za nekvalifikovaného vyjadrovať sa k téme príspevku,
  • spravodajských príspevkov informujúcich o otvorení nového školského roka v súlade s platnými protipandemickými nariadeniami dňa 2. 9. 2021 v Rádiu Regina, v ktorých podľa sťažovateľa odznela nepravdivá a spochybniteľná informácia, že „všetky deti mali rúška“,
  • príspevkov o Gay Pride a pochode Hrdí na rodinu v programe Správy RTVS dňa 24. júla, ktoré podľa sťažovateľov obsahovali neobjektívne, nevyvážené a nepravdivé informácie,
  • príspevku o blížiacej sa návšteve pápeža Františka na Slovensku v programe Predpoludnie s Barbarou Štubňovou dňa 6. septembra v Rádiu Slovensko, ktorý podľa sťažovateľa „mylne a zavadzajúco podával informácie o názoroch pápeža na sociálnu rovnosť a LGBTI a osočoval katolícku cirkev“.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.