Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
21.10.2021, 15:00

Sci-fi snímka Duna dnes vstúpila do slovenských kín. Na veľké plátno prináša unikátny zážitok

Film režiséra Denisa Villeneuvea divákov zavedie na púštnu planétu Arrakis, o ktorej vzácnu komoditu bojujú viaceré národy galaxie.

Sci-fi snímka Duna dnes vstúpila do slovenských kín. Na veľké plátno prináša unikátny zážitok
Zdroj: Continental film

Filmová novinka režiséra Denisa Villeneuvea (Unesené, Prvý kontakt, Blade Runner 2049) práve prišla do kín. Vesmírny epos Duna má všetky predpoklady na divácky úspech – je adaptáciou kultovej knižnej predlohy, má skvelé herecké obsadenie a režisérskeho vizionára, pre ktorého bol projekt srdcovkou. Ohlasy zo zahraničia či slovenských predpremiér, ale aj osemminútový potlesk z benátskeho festivalu naznačujú, že Duna prináša na veľké plátno unikátny zážitok. 

Zdroj: Continental film

Film rozpráva o mocenských bojoch vnútri galaktického impéria. Púštna planéta Arrakis je zdrojom vzácneho korenia, ktoré poskytuje človeku nevídané psychické schopnosti a odomyká jeho plný potenciál. Paul Atreides, hlavný hrdina epického príbehu, sa musí dostať na najnebezpečnejšiu planétu vesmíru, aby zaistil bezpečnú budúcnosť pre svoju rodinu a svoj ľud. Keď na ňu cestuje, ešte netuší, že ho čaká osud, aký si nevie celkom predstaviť. Paul a jeho rod totiž nie sú jedinými, kto si robí na planétu a jej zásoby nárok. Črtá sa konflikt, v ktorom prežijú len tí, čo dokážu čeliť svojmu strachu.

Režisér Denis Villeneuve hovorí: „Na výtvarnej stránke sme veľa pracovali s Patriceom (Vermettom) a sústredili sa na tému osamotenia. Chcel som pretlmočiť dosah púšte na ľudskú dušu. Myslím si, že je to gigantické zrkadlo, čo odráža ľudskú povahu a obracia pohľad človeka k jeho podstate.“ 

Zdroj: Continental film

​Do filmu obsadil zvučné mená. Úlohu mladého hrdinu Paula získal Timothée Chalamet. „Bolo vzrušujúce pracovať na niečom, čo sa prelína do veľkého pocitu, do univerza, ktoré v literárnej komunite požíva obrovský rešpekt. Je to taká americká fikcia na štýl Hviezdnych vojen. Bola to príležitosť zahrať si niekoho strateného a už v mladom veku rozpolteného, ale zároveň s mesiášskymi sklonmi,“ hovorí herec známy z filmov Interstellar či Daj mi tvoje meno.

Ikonickou hrdinkou Duny je aj záhadná postava Chani zjavujúca sa Paulovi v snoch, ktorú stvárnila Zendaya (Spider-Man: Návrat domov, Eufória). „Sci-fi ma vždy veľmi zaujímalo. Na doslovnom úniku do iného sveta je niečo veľmi zábavné,“ vraví. „Denis (Villeneuve) dal jasne najavo, že pre Fremenov neexistuje rozdiel medzi mužom a ženou. Bojujú a bijú sa rovnako. Považujú sa za rovnocenných bojovníkov. Preto má moja postava v sebe nespochybniteľnú silu. Ak chce byť súčasťou svorky, byť ňou akceptovaná, musí byť veľmi silná,“ dodáva.

Zdroj: Continental film

​Režisér, v súlade so svojimi sklonmi k veľkoleposti, obklopil svojich dvoch mladých hrdinov hereckými osobnosťami s hviezdnou aurou. Vo filme hviezdia aj, Oscar Isaac (séria Star Wars, Ex Machina), Rebecca Ferguson (séria Mission: Impossible, Reminiscence), Josh Brolin (séria Avengers, Sicario: Nájomný zabijak), Javier Bardem (Volanie mora, Piráti Karibiku: Salazarova pomsta), Dave Bautista (Strážcovia galaxie, Blade Runner 2049) či Jason Moma (Aquaman, Hra o tróny).

Špičkovým tímom sa režisér obklopil aj za kamerou. Tú má na svedomí kameraman Greig Fraser, ktorý sa podieľal na filmoch ako Rogue One: A Star Wars Story alebo Nech vojde ten pravý či seriáli The Mandalorian. „S Denisom sme sa spoznali pred mnohými rokmi na grilovačke u Rogera Deakinsa,“ spomína Fraser. „Prišiel nejaký francúzsky Kanaďan, ktorého som nepoznal. Fantasticky sme si pokecali a v jednom momente mi zrazu došlo, že ide o Denisa, režiséra, ktorý natočil hneď niekoľko mojich najobľúbenejších filmov. V Dune chcel, aby Arrakis vyzeral ako drsné, nehostinné miesto. Ale divák mal mať z neho pocit reálnosti, a nie sci-fi sveta.“

Zdroj: Continental film

​Hudbu k filmu zložil legendárny skladateľ Hans Zimmer, ktorého tvorba siaha od Levieho kráľa, cez Temného rytiera až k ostatnému filmu s Jamesom Bondom. „Videl som filmy o ríšach ďaleko, ďaleko, na iných planétach, a vždy som počul trúbky a lesné rohy a čelá,“ spomína. „A rozmýšľal som, že, páni, všetky tieto ohromné civilizácie v odľahlých galaxiách a rôznom čase a majú rovnaké nástroje ako my. Takže mi napadlo, že najlepšie bude vynájsť nové nástroje.“ Vytvoril špeciálne dychové nástroje, pridal improvizované gitarové a čelové nahrávky, dokonca použil ľudské hlasy a to všetko skĺbil tak, aby vznikla celá paleta neznámych zvukov.

DUNA

 • Premiéra: 21. októbra 2021
 • Originálny názov: DUNE
 • Krajina pôvodu: USA
 • Rok výroby: 2020
 • Žáner: dobrodružný, sci-fi, dráma
 • Dĺžka: 155 min.
 • Jazyková verzia: slovenské titulky, maďarský dabing
 • Odporúčaná prístupnosť: tento film je nevhodný pre maloletých do 12 rokov
 • Formát: 2D, IMAX
 • Distribučná spoločnosť: Continental film
 • Réžia: Denis Villeneuve
 • Scenár: Eric Roth, Denis Villeneuve, Jon Spaihts
 • Kamera: Greig Fraser
 • Hudba: Hans Zimmer
 • Hrajú: Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Josh Brolin, Zendaya, Oscar Isaac, Javier Bardem,
  Dave Bautista, Charlotte Rampling, Stellan Skarsgård, Jason Momoa, David Dastmalchian, Chen Chang,
  Stephen McKinley Henderson a ďalší

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.